Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co dělat a nedělat, když si hledáte práci
vložila 14.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co dělat a nedělat, když si hledáte práci

Hledáte si novou práci? Nemůžete si zajistit, aby se objevila dokonalá příležitost šitá na míru vašim schopnostem. Nemůžete ovlivnit ani náladu náborového manažera nebo změnit zásady společnosti, aby vám vyhovovali. Je tu ale mnoho věcí, které ovlivnit můžete. Máte absolutní kontrolu nad vším, co uděláte při hledání, od zpracování životopisu a motivačního dopisu, přes komunikaci s potencionálním zaměstnavatelem až po profesionální chování u pohovoru. 

Chcete-li maximalizovat své šance na získání nabídky snů, musíte udělat nejlepší krok vpřed. Každá část toho, co už dnes uděláte, včetně hledání práce, rozesílání svého životopisu, oblečení na pohovor, zaslání poděkování nebo vaší prezentace na sociálních médií se počítá. 

1. UDĚLEJTE: použijte pro své hledání LinkedIn

Tato sociální síť je přímo stvořená pro hledání nové kariéry. Je proto pro vás velice důležité ji umět efektivně využít. Vytvořte si na ní profil (pokud ho ještě nemáte), aktualizujte údaje a rozšiřte si adresář o všechny pracovní kontakty. 

2. UDĚLEJTE: využijte internetové vyhledávače práce

Tyto servery umožní všem uživatelům vyhledávat jakékoliv nabídky, které se na trhu objeví. Mnohdy spolupracují s velkými společnostmi, které na ně umísťují své nabídky prioritně, takže se právě díky nim můžete dostat ke skvělým příležitostem jako první. Navíc vám vyhledávání podle kategorií a specializace, které se věnujete, velice usnadní práci a hlavně ušetří čas.

3. UDĚLEJTE: napište vždy originální motivační dopis

 Ano, je nejjednodušší napsat motivační dopis jednou a pak ho používat pro více pracovních poptávek. Mnohdy však tyto dopisy končí na stolech náborových manažerů a snadno se může stát, že objeví stejný motivační dopis při několika žádostech. Vyvarujte se toho a dejte si práci s napsáním vždy originálního motivačního dopisu, který bude na míru dané pozice. To potencionálnímu zaměstnavateli ukáže, že máte velkou motivaci post získat.

4. UDĚLEJTE: oblékněte se vhodně na pohovor

Když jste pozváni k pohovoru z očí do očí, vaše oblečení je velice důležitým vizuálním signálem pro potencionálního zaměstnavatele. Rozhodně se proto vyhněte neformálnímu oblečení, které se spíš hodí na víkend než do kanceláře. Zároveň příliš mnoho make-up nebo agresivní parfém také není nejlepší volbou.

5. NEDĚLEJTE: vyvarujte se chyb

Co byste nikdy neměli dělat na hovoru? Na co se připravit, když hledáte práci během pandemie? Projděte si tyto omyly a chyby, které mohou ovlivnit úsudek na vás a věnujte čas přípravě. Rozhodně se to vyplatí! 

6. UDĚLEJTE: pošlete děkovný email

Ať už máte z pohovoru dobrý nebo špatný pocit, vždy po jeho skončení poděkujte náborovému manažerovi nebo potencionálnímu zaměstnavateli, za čas, který vám věnoval. Rychlost poslání se v tomto případě určitě počítá, protože snadněji zůstanete v paměti tazatele. Naplánujte si proto poslání děkovného dopisu do 24 hodin po schůzce.

7. UDĚLEJTE: buďte opatrní při hledání zaměstnání v pracovní době

Pokud stále ještě jste zaměstnancem jiné společnosti, zvažte jestli je rozumné využívat k hledání nové pracovní pozice firemní email nebo počítač. Daleko lepší (a etičtější) je provádět průzkum trhu ve svém volném čase a hlavně ze soukromého emailu.

8. NEDĚLEJTE: pozor na sociální média

I když můžete mít dojem, že váš současný nadřízený se o váš facebookový nebo instagramový účet vůbec nezajímá, opak může být pravdou. Proto pokud hledáte zaměstnání v době, kdy stále pracujete pro jinou společnost, zvažte, jakou zprávu vysíláte do světa na svém profilu na sociálních sítích. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také