Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
5 toxických pracovních situací a jak se s nimi efektivně vyrovnat
vložila 28.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

5 toxických pracovních situací a jak se s nimi efektivně vyrovnat

Nepracuje se vám v práci dobře? Cítíte bolení břicha s myšlenkou na práci, už když ráno vylézáte z postele? Cítíte se v práci nedocenění? Nepracuje se vám dobře s vaším nadřízeným? Nerozumíte si s kolegy? Pokud jsou vaše odpovědi na moje otázky kladné, věřte mi, že postupem času začnete svou práci doslova nenávidět a budete cítit úzkost jen při pomyšlení, že máte opět zasednout ke svému pracovnímu stolu. Nenechte si ničit život negativní energií. Ve vašich silách je to změnit a nebo se všech těchto toxických situací zbavit. Jak na to? Jen čtěte dál…

1. Vaši spolupracovníci jsou přehnaně kritičtí

Máte pocit, že si vaši kolegové najdou jakoukoliv záminku k tomu, aby mohli negativně hodnotit vaši práci? Možná se jedná o maličkosti, ale jakmile se nakupí mohou vám život velice znepříjemnit. Braňte se proti tomu! Pokud se jedná o kolegy, se kterými nemusíte přímo pracovat, nesdělujte jim žádné detaily o vaší práci. Pokud na ni přijde řeč v přátelském rozhovoru, odpovězte mile: „Moc děkuji za tvou péči. Já si za svými výsledky stojím.“ V případě, že jsou to vaši blízcí spolupracovníci, se kterými tvoříte pracovní skupinu, dejte jim jasně najevo, že jejich chování balancuje na hraně šikany a pokud se jejich přístup nezmění, obrátíte se na svého nadřízeného.

2. Vaše práce vás nudí

Zůstáváte v práci, která je nenáročná, ale zároveň nudná? Den za dnem, rok za rokem otupujete svou mysl a srdce prací, která vás nenaplňuje? Status duo vám nepomůže růst a rozvíjet se. Pochopte, že máte i jinou možnost. Navštivte kariérního poradce a proberte s ním své možnosti. Možná budete sami velice překvapení, jak široké jsou. Zároveň se můžete obrátit na oddělení lidských zdrojů vaší společnosti a informovat se, jaké jiné nabídky práce mají k dispozici. 

Důležité: Rozhlédněte se na trhu práce a najděte způsoby, jak odlišně využít své aktuální dovednosti. Promluvte si se svým mentorem (může to klidně být váš nadřízený) a najděte odpověď na otázku, co by vás v práci bavilo a naplňovalo. 

3. Nedostává se k vám zpětná vazba na vaši práci

Máte pocit, že se ve své kariéře nerozvíjíte a nikdo vám nedává zpětnou vazbu na vaši výkonnost? Vlastně vůbec netušíte v jaké oblasti, byste se měli zlepšit a ve které naopak excelujete? Vaším problémem je váš nadřízený, protože se nezdá, že by se zabýval kariérou svých zaměstnanců. Musíte převzít zodpovědnost za svůj vlastní život i kariérní rozvoj. Nebojte se domluvit si se svým šéfem schůzku a chtějte po něm zpětnou vazbu na svůj výkon. Pokud ho dostanete, postupujte podle jeho rad.  

4. Nerozumíte si se svým nadřízeným

Nenávidíte svého šéfa? Špatní vedoucí, ať už to jsou abdikátoři odpovědnosti, nebo jen obyčejně nepříjemní lidé, se málokdy změní, aniž by došlo k nějaké události transformující život. Jste ochotni na ni čekat? Pokud ne, kostky jsou na vaší straně. Domluvte si schůzku a řekněte svému nadřízenému slušně, že nejste s jeho vedením spokojení. Jeho pohnutkami může být stres, ale třeba i problémy v rodině, o kterých nemůžete nic vědět. Druhou možností může být to, že váš nadřízený opravdu není dobrým člověkem. V takovém případě je na zvážení přechod do jiného oddělení. 

5. Nerespektujete svého zaměstnavatele

Pracujete ve společnosti, která má obchodní praktiky, které nerespektujete? Nelíbí se vám, že manažeři lžou zákazníkům a zaměstnanci dostávají sliby, které se nikdy nedodržují? Společnost, která tyto praktiky umožňuje, se jen těžko změní. Vzhledem k tomu, že vedení a zakladatelé společnosti do značné míry řídí firemní kulturu, může se toto stát bojem s větrnými mlýny. Neotravujte si s ním život a raději přejděte do firmy, která bude ke svým zákazníkům i zaměstnancům fér. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také