Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
4 způsoby, jak se postarat o svůj kariérní růst
vložila 1.5.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

4 způsoby, jak se postarat o svůj kariérní růst

Vašeho kolegu či kolegyni, který podle vašeho mínění zdaleka nepracuje tak tvrdě jako vy, povýšili a vás ne? Získal si sympatie nadřízeného? Je vedoucí lidských zdrojů vaší společnosti jeho nebo její fanoušek? Nebo jen vzal do ruky svou kariéru z jiné perspektivy než vy? Možná právě to, že přebral zodpovědnost za svůj kariérní rozvoj, zatímco vy čekáte, je rozdíl ve vašich cestách. Je logické očekávat, že vás nadřízený povýší, když tvrdě pracujete. Je také logické očekávat, že personální oddělení bude mít přehled o tom, kdo je teď na řadě, když jde o postup na vyšší pozici. Pokud ale skutečně chcete stoupat na kariérním žebříčku vzhůru, musíte vzít zodpovědnost do svých rukou!

1. Nebojte se využít příležitosti

V ideálním světě by zaměstnanci dostali svá povýšení podle zásluh, ale tak to bohužel nefunguje. Manažeři často nejsou dokonalý lidé a často svá rozhodnutí prováděni ovlivněni mnoha faktory. Například si o vás může myslet následující: „Jana, pravděpodobně nechce tu pozici seniorní manažerky, protože zahrnuje hodně cestování, a ona má doma děti.“ Samozřejmě tento předpoklad by mohl porušovat zákony o diskriminaci na základě pohlaví, ale to neznamená, že se to nestává. Proto se nesmíte bát promluvit. Když se naskytne příležitost, o kterou máte zájem, řekněte to svému nadřízenému. Jinak vás snadno může předběhnout zaměstnanec, který se ozve.

2. Mluvte, než se naskytne příležitost

Může se klidně stát, že vaši kolegyni povýší na pozici, o které jste vy ani neměla tušení. Pokud totiž ano, určitě byste se o ni ucházela. Jak se o takových příležitostech můžete dozvědět? Tím, že budeme mluvit dříve, než později. To neznamená, že musíte svého šéfa bombardovat informacemi, o tom, jak byste chtěli pokračovat ve své kariéře, ale čas od času je určitě dobré dát mu vědět, kam směřujete. Například vaše roční ohodnocení je k tomu jako stvořené. Promluvte si o tom, co chcete v následujícím roku dosáhnout a jaké máte ambice.

4. Vzdělávejte se

Najděte si svého mentora. Může to být klidně člověk ve vaší společnosti, kterému položte otázku typu: „Co mám udělat, abych se dostal tak daleko jako ty?“ Poslouchejte jeho rady a stanovte si seznam. Pokud to bude zahrnovat absolvování speciálního školení nebo složení nějaké zkoušky, začněte se učit. Pro vašeho nadřízeného to bude jasným signálem, že na sobě chcete dále pracovat a máte ambice jít ve svém kariérním růstu nahoru.

5. Porozhlédněte se i mimo svou komfortní zónu

Nikdy neseďte a nečekejte, až si vás někdo jiný všimne. Přihlaste se jako dobrovolník, získejte místo ve speciálních projektech nebo vícefunkčních týmech, které vás otevřou nové možnosti. Nezapomeňte také budovat vztahy mimo vaši společnost. Vždy tvrdě pracujte a buďte ke svým spolupracovníkům příjemní. Pokud máte zájem o posun na jiné oddělení, neváhejte si v něm udělat konexe. 

Foto: Shutterstock 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také