O ženách, které dělají to, co milují
Home office? S naším návodem to bude hračka
vložila 6.9.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Home office? S naším návodem to bude hračka

Pracovat z domova je přáním mnoha z nás. Díky tomu máme velkou volnost v tom, kdy a kde zasedneme k práci. Na druhou stranu je s tím spojená velká disciplína a sebeovládání. Mnozí, kdo si již tzv. „home office“ vyzkoušeli, by jistě potvrdili, jak je těžké se odtrhnout od televize, vaření oběda, praní prádla a zkoumání každých 5 minut, co je nového na sociálních sítích. Pro takový typ práce opravdu budete potřebovat pořádnou vůli a odhodlání. Ale pokud na cestu, jak na toto nezvyklé pracovní prostředí, přijdete, bude vám odměnou svoboda, díky které se budete rozhodovat co, jak a kdy budete dělat. A jak si takovou práci z domova co nejvíce usnadnit?

Najděte si svůj vlastní rituál

Chovejte se tak, jako byste šli do opravdové práce. Nařiďte si budík, nasnídejte se, oblékněte se. Je důležité dodržovat pravidelný řád. Zachovat si rituály, které se budou každý den opakovat. Mně například pomáhá, když si vpustím do místnosti krásný čerstvý vzduch, mezitím si uvařím bylinkový čaj do oblíbeného hrnku, zapnu hudbu a zasednu k počítači. A to opakuji každý den. Můj mozek už je zvyklý, že po tomto rituálu se jde na práci. Udělejte si takový, který bude vyhovovat vám. Takový, který vás dokáže nastartovat a namotivovat odvádět dobrou práci.

Jediné pracovní místo

Já osobně nemám doma svou vlastní kancelář. Pouze pracovní stůl. Ale je velmi důležité mít přesně takové místo, odkud budete pracovat. Ano, dá se pracovat i z postele nebo z gauče, ale vaše tělo a mysl si navykne, že celý váš byt je vaším pracovištěm a až si budete chtít večer odpočinout na pohovce, nebude umět relaxovat, protože budou očekávat pracovní aktivitu. Oddělte si proto místo, které bude určené pouze pro práci.

Nezapomínejte na sociální vazby

Je jasné, že vám doma budou chybět kolegové a spolupracovníci. Když jste sami, dokážete se lépe soustředit na práci. Ale sociální kontakt je také důležitý. Myslete na to a naplánujte si společný oběd s kamarády nebo bývalými kolegy. Uvidíte, že takové společné posezení u jídla vás nakopne do další práce.

Vytvořte si seznam úkolů

Mně se osvědčilo si každý den udělat tzv. to do list. Papír, kde mám napsané, co za daný den musím stihnout. Postupuji od nejvíce důležitých úkolů a postupně si je odškrtávám. Tak vím, kolik mi toho ještě schází a vím, jak dlouho budu ještě přibližně pracovat. 

Dodržujte přestávky

V klasické práci si přestávky děláme poměrně často. Kolega se za námi staví na kafíčko, potkáme se s někým u kopírky nebo zajdeme na svačinu do kantýny. To se vám ale doma nestane. Je tedy důležité si takové pauzičky naplánovat. Pokud pojedete nonstop celý den, nebude dlouho trvat a odpadnete. Uvařte si kávu nebo dobrý čaj a chvíli odpočívejte. Práce vám potom půjde mnohem lépe od ruky.

Jste si svým vlastním šéfem

U práce z domova si musíte uvědomit, že nad sebou nikoho nemáte. Nikdo vám práci nezadá a ani vás nikdo za odvedenou práci nepochválí. A tak se musíte umět chválitsami. Co si takhle za opravdu skvěle odvedenou práci koupit vysněné boty? Vyrazit na relaxační masáž? Nebo si pracovní místo rozzářit krásnou květinou? Ať tak či tak, nezapomeňte se motivovat a odměnit!

Vyrazte pracovat i mimo domov

Pokud ke své práci potřebujete jenom notebook a nejste vázáni na jiné přístroje, vyrazte pracovat někdy i mimo svůj domov. V dnešní době je spousta kaváren přizpůsobena pracujícím. Mají dostupný internet, zásuvky blízko stolů a jako bonus dobroty, které vám přinesou až pod nos. Díky tomu se dostanete do nového prostředí, přijdou vám na mysl nové podněty a nikdy nevíte, koho můžete venku potkat. Co když zrovna v kavárně narazíte na člověka, se kterým navážete pracovní kontakt? 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také