Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Rozhovor s Martou Karasovou: Ženou, které záleží na zdraví pejsků
vložila 17.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Rozhovor s Martou Karasovou: Ženou, které záleží na zdraví pejsků

Marta Karasová měla už od dětství velice vřelý vztah ke všem zvířátkům. Svého favorita mezi nimi našla ve dvanácti letech, kdy jí osud připravil překvapení v podobě krabice od bot, ve které se nacházelo štěňátko křížence, jehož se chtěl někdo zbavit. Od té doby jí pejsci doprovázeli téměř na každém kroku. Momentálně ovlivňují i její pracovní život. Marta totiž stojí za českým start-upem Sabio VET, který se zaměřuje především na zdraví a výživu psů. Společnost již v roce 2019 na trh uvedla za studena lisované hypoalergenní granule pro psy a nyní představuje nový veterinární přípravek Sabiflor využívající sílu prebiotik a nukleotidů. 

Vaše každodenní práce souvisí s pejsky, táhlo vás to k nim už od dětství?

Prvního pejska jsem měla ve svých 12 letech. S rodiči jsme se stěhovali z města na vesnici a někdo nám na zahradu hodil krabici od bot. Jak jsme později zjistili, bylo v ní malé štěňátko křížence. Trvalo mi asi 2 dny, než jsem rodiče přesvědčila, že je dobrý nápad, abychom si ho nechali. Nakonec svolili a mně se tak splnil dětský sen. Pejsek dostal jméno Darinka. Byla mojí první psí parťačkou celých 12 let a do velké míry ovlivnila mé budoucí profesní směřování. To díky ní jsem se rozhodla studovat střední veterinární školu. Život bez zvířat jsem si už neuměla představit.

 Měli jste hodně psů a máte nějakého teď?

Darinka to všechno odstartovala. Uměla si získat srdce celé rodiny. Věřím, že díky ní se rodiče rozhodli pořídit postupně další dva psy. Jednalo se o německé ovčáky na hlídání domu. I dnes mají dva psy, křížence labradora a křížence bígla. A mají je hlavně jako společníky na stáří, za což jsem moc ráda, udržují se tak neustále v kondici. Já si před 4 lety pořídila fenku border kolie, Sáru. Můžete ji vidět na všech produktech značky SABIO VET. Stála u zrodu firmy a je tak naší zatím jedinou psí modelkou. A jestli něco opravdu nemá ráda, tak je to produktové focení.  V budoucnu bychom si s partnerem rádi adoptovali ještě pejska z útulku a dali mu tak šanci na lepší život.

 Jaká plemena máte nejradši?

Na to se asi neexistuje jednoduchá odpověď. Mé srdce si získaly border kolie, mají úžasnou povahu. Ale obecně mám ráda aktivní psy, s kterými můžete podnikat výlety do přírody, jít si zaběhat a tak podobně. A je jedno, zda se jedná o chrta nebo nějakého křížence. 

 Stojíte za společností Sabio VET, čím přesně se zabýváte?

Svět v Sabio VET se točí kolem psů. A nejvíc kolem jejich výživy. Jako první produkt jsme na trh uvedli vlastní značku granulí lisovaných za studena a připravujeme i řadu veterinárních přípravků, které budou dostupné v ordinacích veterinárních lékařů. Nabízíme také výživové poradenství pro psy na míru. To je určené všem páníčkům, kteří by se rádi zorientovali v problematice výživy psů, protože jejich pejsek je třeba alergik a běžné receptury krmiv mu nevyhovují. V takovém případě se snažíme najít vhodné řešení pro jejich pejska a zcela nezávisle doporučit různé receptury (značky) krmiv, které by jejich problém mohly vyřešit. Stejně tak se zájemci dozvědí, jak se psí krmivo vyrábí, které suroviny se používají, jak číst etikety, jaké jsou nejčastější způsoby klamání spotřebitelů, marketingové triky a další zajímavosti. Tuto službu nabízíme jak jednotlivcům, kde vše probereme třeba v příjemném prostředí kavárny, tak i firmám formou různých školení a benefitů pro své zaměstnance. V případě zájmu o konzultaci pro jednotlivce i firmy nás můžete jednoduše kontaktovat e-mailem na info@sabiovet.com.    

 V čem jsou vaše krmiva specifická a odlišná od jiných krmiv na trhnu?

Krmiva vyrábíme metodou lisování za studena, která probíhá za nízkých teplot a tím si suroviny zachovají vyšší nutriční hodnotu. V porovnání s ostatními krmivy na trhu mají nadprůměrně vysoký obsah sušeného masa a jsou hypoalergenní, tedy vhodné pro pejsky trpící různými druhy potravinových alergií nebo pro pejsky s citlivějším zažíváním. Naše receptury jsou vždy postaveny na modelu MASO + PŘÍLOHA + BYLINA. Aktuálně jsou granule dostupné ve dvou příchutích: Sleď s bramborem a rozmarýnem a Kachna s bramborem a tymiánem. Hlavní přednostní našich granulí je skutečnost, že v žaludku nebobtnají ale rozpouští se, čímž se minimalizuje riziko vzniku torze žaludku, což je pro psa život ohrožující stav.

Kdo se podílí na jejich vývoji?

Na našich recepturách pracuje vždy tým několika odborníků. Najdete v něm veterinární lékaře a nutriční specialisty z Nizozemí, kde krmiva vyrábíme a také mě.

 Vy jste tedy také odbornicí na stravu pejsků?

Po ukončení studia na střední veterinární škole jsem se přihlásila na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde jsem vystudovala obor Technologie potravin. Rozumím tedy problematice jednotlivých surovin po stránce jejich funkčnosti v organismu, jejich výrobě a zpracování ale například i nutričním vlastnostem. I proto se snažíme v rámci naší činnosti vzdělávat ostatní a vysvětlovat pejskařům, jaké jsou hlavní triky výrobců krmiv, na co by si měli dát při výběru receptury pozor a proč nějaké ingredience mohou u jejich pejsků vyvolávat alergické reakce. Zároveň jsem držitelkou certifikátu Pet Food Nutrition Specialist z kanadské DNM University.

Aktuálně máte na crowdfundingovém serveru Hithit kampaň na nový doplněk stravy pro psy Sabioflor. Můžete nám tento produkt nějak přiblížit?

Sabiflor je veterinární přípravek sestavený na bázi prebiotik a nukleotidů. Ojedinělá kombinace těchto dvou složek podporuje růst správné mikroflóry ve střevech (např. bifidobakterií a laktobacilů) a pomáhá organismu rychleji regenerovat. O síle imunity psa se totiž rozhoduje ve střevech, a právě zde nacházejí své uplatnění prebiotika, která podporují růst správné mikroflóry. Díky tomu patogeny nemají šanci. 

A pokud jde o roli nukleotidů, ty jsou obsaženy v jádrech všech buněk. Jsou to nízkomolekulární sloučeniny mající rozhodující úlohu v řadě biologických procesů. Zdravý organismus je potřebuje pro růst a obnovu tkání, kůže nebo třeba krvetvorbu. V období růstu, ve stáří, při zvýšené námaze a rekonvalescenci po zranění jich má ale tělo nedostatek. Pokud je však organismu dodáme potravou, nebude je muset složitě syntetizovat a celý proces regenerace a léčby se tak urychlí. Právě proto jsou nukleotidy součástí kvalitních dětských výživ, kde je jejich role nezastupitelná (zejména ve výživě předčasně narozených dětí). Naší cílem je vyrobit stejně kvalitní „koktejl“, který pomůže podpořit imunitní systém psa a tím urychlit regeneraci, zmírnit stres a napětí.

Od jakého věku pejsků je vhodné ho podávat?

Sabiflor je určen pejskům bez ohledu na věk. Poprvé ho lze podat štěňatům po odstavu (tedy ve věku 7 – 8 týdnů), kdy jim pomůže zvládnout náročné období plné změn a stresu. Stejně tak jej ocení i psí senioři, které často trápí různá chronická onemocnění spojená s věkem. Pejskům v aktivním věku pomáhá lépe zvládat stresové situace, rychleji regenerovat po zraněních a vůbec posílit imunitní systém. 

 S čím vším pejskům může pomoci?

Sabiflor je vhodným doplňkem běžné stravy každého psa. Ocení jej psi zotavující se po zranění, nebo psi vystavení větší zátěži či stresovým situacím, kterým pomůže lépe zvládnout náročné období. Stejně tak najde uplatnění v případě zdravých psů, kterým chceme preventivně budovat silnou imunitu.Navíc vás nečeká žádné další přemlouvání k polykání neoblíbených tablet! Sabiflor ve formě prášku vsypete svému pejskovi jednoduše 1x denně do krmiva. Jedno balení obsahuje 21 sáčků zajišťujících třítýdenní blahodárnou kůru. U psů bez obtíží je ideální tuto kůru 2-3x do roka opakovat. U chronicky nemocných psů je možné podávat přípravek dlouhodobě.  

Hlavní benefity Sabifloru můžeme shrnout následovně:

  • napomáhá správné funkci imunitního systému
  • urychluje regeneraci psů po zraněních
  • podporuje rekonvalescenci po akutních a chronických onemocněních
  • usnadňuje organismu lépe zvládat stresové situace
  • podporuje prospívání štěňat v náročném období po odstavu
  • příznivě působí na růst správné mikroflóry ve střevech

Kdy bude normálně k zakoupení, na Hithitu se teď dá předplatit?

Ano, na Hithitu je Sabiflor v předprodeji pro jednotlivce. Věřím, že v ordinacích veterinárních lékařů bude dostupný v druhé polovině roku 2021. V dnešní nejisté době je obtížné cokoliv plánovat, snažíme se však zůstat optimističtí a posouvat věci neustále kupředu.

 Plánujete ještě nějaké další novinky v příštím roce?

Rádi bychom rozšířili naše portfolio služeb pro pejskaře, ale v tuto chvíli si dovolím ještě zůstat trochu tajemná. O to větší to pak bude překvapení! Určitě o všem budeme informovat na našich sociálních sítích a webových stránkách. Protože se blíží konec roku, který byl nelehký pro nás všechny, připravili jsme si pro naše zákazníky alespoň malý bonus na závěr. Na našich webových stránkách www.sabiovet.com/krmiva teď můžete všechny produkty koupit v rámci vánoční kampaně s exkluzivní slevou 50 %!

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také