Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak využít charisma ve vlastní prospěch? Zvládne to každý
vložila 9.6.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak využít charisma ve vlastní prospěch? Zvládne to každý

Asi většina z nás je přesvědčena, že charisma je záležitostí pár vyvolených jedinců. I já jsem si to donedávna myslela. Dokud jsem se neseznámila s panem Janem M., který mne přesvědčil, že charisma se dá naučit. Na začátku jsem se neubránila ironickému úsměšku. Ale nakonec se ukázalo, že naučit se lze v podstatě vše. Pan Jan má můj dík a upřímný obdiv. Co mě tedy naučil? 

Předně mi vysvětlil, že charisma není vrozené. Podíváte-li se na malé miminko, těžko můžete říci, zda bude v dospělosti charismatické. Navíc malé děti mají charisma všechny. Jejich vrozená roztomilost, bezbrannost a spontánnost. Charisma nesouvisí s tím, jak vypadáte, ani jak moc jste úspěšné. Jak miminko roste, rozvíjí se i jeho charisma. Napodobuje chování rodičů a okolí. Učí se ho, stejně jako ostatní dovednosti. Z toho jasně vyplývá, že charisma je naučený model chování, jak působit na své okolí. Naučený, stejně jako chůze, manuální zručnost, řeč atd. To znamená, že se dá naučit i v dospělosti.

Charisma na povel

Pro příklad si uveďme Marilyn Monroe, o které bylo známo, že dokázala projít po ulici naprosto neviditelná. Jako šedá myška, která proklouzne davem, aniž by si jí kdokoliv povšiml. A pak, z ničeho nic – jako když otočíte vypínačem – zazářila tak, jak ji známe, kdy ji miloval celý svět. Tuto schopnost máme všichni. Možná si ji neuvědomujeme, ale je tam. Skrytá pod povrchem, čekající na svou šanci.

Technik, jak trénovat charisma, je mnoho. Záleží vždy na situaci, ve které se nacházíme a na tom, jak působit chceme. Možná to zní jako velice složitá věc, která zavání přetvářkou. Omyl. Spíše jde o to, jak poznat sebe sama a využívat svoje přirozené schopnosti na maximum. Co může pro lepší působení na lidi udělat úplně každý?

Soustředěná přítomnost je klíč

Sympatie, náklonnost, pocit bezpečí a sounáležitosti – tohle všechno vzniká, pokud člověku, se kterým komunikujeme, věnujeme plnou pozornost. Jak na to?

Vyčistěte si hlavu. Nechte odplout všechny starosti. Pohřběte minulost a rezignujte na budoucnost. Existuje jenom tato chvíle a ten, s kým mluvíte.

Zpomalte. Ne fyzicky. Zpomalte v hlavě. Abyste byli schopni druhého plně vnímat a působit charismaticky, je zapotřebí přestat spěchat.

Svět v hrsti

Možná vás někdy napadlo, že být charismatický docela usnadňuje život. Souhlasím. Je na každém z nás, jak se k tomuto postaví. Začněte tím, že připustíte, že i vy můžete být charismatičtí. Trénujte. Větší obliba v kolektivu, snazší hledání partnera, hladký průběh pracovního pohovoru – to vše jsou pole, kde se dá charisma využít.

V dnešním článku najdete základ. Chcete-li vědět více a inspirovat se, správnou cestou vás povede skvělá kniha Olívie Fox Cabaneové – Charisma mýtů zbavené. I já jsem pomocí tého knihy charisma hledala.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také