Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak se postavit k práci z domova? Máme pro vás tipy z praxe
vložila 2.6.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak se postavit k práci z domova? Máme pro vás tipy z praxe

Jsem na volné noze a pracuji z domova. Už dlouhé roky. Jen na koučování si pronajímám místnost. Píšu zásadně doma a někdy, spíš výjimečně, také z domova koučuji po Skypu. Nikdy jsem nechodila do coworkingu. Velmi zřídka zajdu s notebookem do kavárny za rohem, když se potřebuji protáhnout a domácí ticho vyměnit za mírný společenský šum. Do kavárny také chodím na schůzky, když se tedy neodehrávají v kancelářích těch, s nimiž se potkávám.

Za ta léta, co pracuji z domova, jsem četla hodně tipů „jak na to“. Mnohokrát jsem odpovídala na otázky, jak práci doma zvládnu. Jak to dělám, abych se nenechala rozptýlit nevypraným prádlem, nevytřenou podlahou a mnoha jinými (a mnohem báječnějšími) věcmi, kterým se doma můžu věnovat. Jak to dělám, abych se opravdu soustavně věnovala práci. Snad jsem i občas utrousila nějaké to doporučení. Těch je ostatně na netu k nalezení doslova kopec.

Zdá se mi ale, že se moc nemluví o tom, co mi po letech praxe připadá nejdůležitější:

 

1. Dělej, co tě baví

Za prvé, doma se dá podle mě dělat hlavně ta práce, která člověka skutečně baví, v níž vidí smysl a která je pro něj opravdu hluboce motivující. Ve chvíli, kdy sedím sama u počítače a v klidu svou práci vnímám, všímám si, rychle třídím, co už příště dělat nechci a na čem má naopak smysl pracovat.

Pracovní čas si nemůžu zpestřit small talkem s kolegy v kuchyňce nad kafem. A jako ženě na volné noze mi život neusnadňují žádné zaměstnanecké benefity, kvůli kterým bych možná občas v práci překousla něco, co není můj šálek čaje.

Když si vařím třetí kafe a během pracovního dne příliš často sleduji hodiny, je to pro mne jasná zpráva, že to, co dělám, je potřeba přehodnotit. Kdybych ráno začala drhnout kuchyňskou linku místo toho, abych se pustila do práce, hned bych věděla, že něco není v pořádku a je potřeba znovu zvážit projekty, na kterých právě pracuji.

 

2. Flexibilní životní styl

Na druhou stranu, a za druhé, nemučím se přesným časovým rozvrhem. Nemám doma pracovní dobu od – do; proto, abych byla takto „tip ťop“ přeci na volné noze a v domácí kanceláři nepracuji. Ctím a mám ráda flexibilitu tohoto životního stylu. Mám své deadliny, plním spoustu pracovních závazků. V pracovní den prostě pracuji, znám své pracovní priority, mám určitý plán, ale nelpím na tom, jestli začnu v sedm, osm, devět nebo půl desáté. Končím, když mám ten den hotovo nebo další plány. Nezanedbávám volno, nešidím spánek.

Když je den, kdy mi práce fakt nejde, a nemám něco naprosto urgentního, klidně zaklapnu notebook a jdu si číst. Bez výčitek svědomí. Jiný den, když mi jde práce od ruky, toho zas udělám dvojnásob.

 

3. Klauzura a pak mezi lidi

Práce z domova šetří strašnou spoustu času. Na dojíždění. Na společenské prostoje v kanclu atd. Za zdravé ale považuji, do třetice, hlídat si individuálně vyhovující balanc mezi domácí pracovní disciplínou, klauzurou, a setkáváním s lidmi.

Konference, veřejné diskuse, neformální oborová setkání, kafe s přáteli, co třeba taky podnikají... Příležitostí je spousta a každý si je může dávkovat podle svého momentálního rozpoložení nebo naturelu. Práce z domova je totiž podle mě skvělá i v tom, že každého donutí k upřímnosti k sobě a k sebepoznání, co se pracovních návyků a preferencí týče.

To je má zkušenost. Jaká je ta vaše?

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také