Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Rozhovor ze světa financí: Veronika Hegrová o hypotékách a jak na ně
vložila 26.5.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Rozhovor ze světa financí: Veronika Hegrová o hypotékách a jak na ně

Jak dlouho se pohybujete ve finančním sektoru a jak jste se k tomuto odvětví dostala?

Ve financích pracuju 7 let. Začala jsem ještě při studiu na vysoké škole, kde jsem studovala žurnalistiku. K práci ve finančnictví jsem se dostala úplnou náhodou. Jela jsem se projet na kole a potkala jsem cestou známého, který pracoval již dlouho v Českomoravské stavební spořitelně. Dali jsme se do řeči a při té příležitosti mi nabídnul možnost začít pracovat jako obchodní zástupce Lišky. Nejdříve jsem mu odpověděla, že o takovou práci nemám zájem, poté se mi to rozleželo v hlavně a řekla jsem si, že by to mohl být dobrý přivýdělek ke škole. S oním známým jsme se potkali na silnici, na křižovatce, dnes to se zpětným odstupem beru jako „křižovatku života“. Rozhodnutí nastoupit do ČMSS mi zcela změnilo život. Z přivýdělku ke škole se stalo životním poslání.

Co vás na finančnictví nejvíce baví?

Na finančnictví mě nejvíce baví pomáhat. Zjistila jsem, že „čísla“ mě baví mnohem víc „písmena“, proto se z psaní textů stal jen koníček. Nejvíce mě baví čísla spokojených klientů, kterým jsem mohla pomoci splnit jejich sen o bydlení. Baví mě hledat a vymýšlet co nejlepší řešení, protože situace každého z nás je odlišná. Stejně jako se říká, že neexistuje identický dvojník nikoho z nás, stejně tak neexistuje ani stejná hypotéka ????

Hypotéky jsou pro vás tedy stále srdeční záležitostí? 

Ano, to určitě jsou. Jen jsem posunula od jejich zprostředkování k učení, jak hypotéku co nejlépe a co nejrychleji vyřidit. Aktuálně vedu tým hypotečních specialistů a předávám jim své nabyté znalosti a zkušenosti. V pozadí všech hypoték, které se přes hyponamiru.cz sjednají, stojím já a dbám se svým týmem na to, aby byly jejich podmínky vždy nejlepší. Prožívám příběhy našich klientů už nyní tímto způsobem, ale na tom, že jsou pro mě srdeční záležitostí, se nic nezměnilo.

Je nyní vhodné období uzavřít hypotéku? 

Určitě ano. Otázka, co je vhodné období? Mnozí klienti to vnímají jako dobu, kdy je co nejnižší úroková sazba. Za mě to je období, kdy klient potřebuje řešit své bydlení. Když tedy najde nemovitost ke koupi, která zcela odpovídá jeho představám, není na co čekat. Bydlení je stále velký nedostatek, čekat v tomto případně není rozumné. Pokud si nechá nemovitost utéct a dál bude např. bydlet v nájmu, protože se očekává pokles úrokových sazeb, v konečném důsledku ho čekání vyjde mnohem dráž. Stejně tak pokud někomu končí fixace hypotéky, může buď pokračovat u své stávající banky za ne vždy výhodných podmínek nebo si srovnat se stávající nabídkou jiné možnosti. Hypotéka je za mě jediná možnost, kdy stojí za to se zadlužit v každé době. Půjčené peníze jsou kryté hodnotou nemovitosti. Pokud by tedy klient nemohl najednou hypotéku splácet, nemovitost se prodá, hypotéka se zaplatí a ještě může zbýt nějaká část peněz na to začít jinde a jinak.

Co byste doporučila mladým lidem, kteří žijí sami - je pro ne výhodné hypotéka jako řešení vlastního bydlení?

Záleží na tom, zda jsou opravdu sami. Vždy je lepší mít v pozadí zázemí rodiny, často rodiče vypomáhají dětem např. zástavou své nemovitosti, protože mladý člověk většinou nemá naspořeno dostatek potřebných vlastních zdrojů. Pokud má stabilní práci a dobrý příjem na to, aby hypotéku zvládnul, je tento produkt vhodný I pro mladého člověka. V posledních letech platilo a stále platí, že cena nájmu je srovnatelná nebo dokonce ještě vyšší než splátka hypotéky. V takovém případě se vyplatí jednoznačně hypotéka, kterou si klient platí něco, co bude jednou jeho. Samotnému žadateli bych rovněž doporučila chránit se poté proti mimořádným událostem v životě, které mohou nastat. Protože mu často nemá kdo vypomoci se splácením, doporučuju chránit nejen svůj majetek, ale I svůj život, na to se často zapomíná.

Co byste doporučila mladým rodinám?

Pro mladou rodinu vidím jako nejdůležitější mít jistotu, zvlášť pokud rodina zvažuje děti. Tu nikdy nezískají v nájmu. Sama jsem si nájem několikrát vyzkoušela ještě při škole a dvakrát jsem se musela stěhovat kvůli tomu, že s končícím nájmem chtěl pronajímatel byt ponechat své rodině a nájemní smlouva mi nebyla prodloužena. Toto se s bytem nebo domem pořízeným na hypotéku stát nemůže, tam je rodina pánem svých dalších rozhodnutí. Rodina klidně může začít v něčem menším, aby byla splátka únosná, a postupně, např. až oba rodiče mohou s nástupem dětí do školky opět začít plně pracovat, mohou přemýšlet o stěhování do něčeho komfortnějšího. Pokud nebude rodina platit nájem, pronajímatel má právo nájem ukončit. S bankou se dá dohodnout na odkladu splátek v případě mimořádné životní situace, v tom spatřuji další velkou výhodu hypotéky oproti nájmu.

Jak se situace změnila v porovnání s počátkem roku?

Na začátku roku nebyla situace složitá jako nyní, hypotéka byla dostupná pro každého, kdo měl dostatečné příjmy a našetřenou potřebnou část vlastních zdrojů nebo jinou nemovitost, která se mohla přidat do ručení. Nyní v souvislosti s koronavirovou pandemií se dá řici, že si banky vybírají, komu hypotéku dají a komu ne. Vše se mnohem více prověřuje než dříve, prověřují se hlouběji příjmy klienta, zda si je bude schopen udržet v dalších měsících a letech, prověřuje se, zda firmy budou muset propouštět. Nyní je tedy o něco složitější na hypotéku dosáhnout, ale nemožné to není. Postupně se Česká republika vrací do práce, přísná opatření by tedy měla polevovat.

Jaký očekáváte vývoj?

Jak jsem již zmínila výše, s rozvolňováním pravidel a návratem lidí do práce očekávám, že banky poleví ze své vysoké obezřetnosti a hypotéky se zase stanou dostupnějšími. Profese, které byly nyní z financování vyloučeny, se zase vrátí do hry. Toto může ovšem trvat ještě další týdny. Co se týče vývoje úrokových sazeb, ČNB od března sice již třikrát snížila repo sazbu až na aktuálních 0,25 %, ovšem úrokové sazby v bankách se drží stále kolem 2 %. Může za to ekonomická nejistota a větší rizikovost klientů, které bankám neumožňují jít až na hranici výnosnosti hypotéky. Sazby by mohly poklesnout, ale výraznější pokles odhaduji spíše na měsíce. Když se podíváme do historie, zlevňování bylo vždy velmi postupné i v době ekonomické stability. Nyní jsme v době ekonomického rizika, uvidíme, jak se situace vyvine v dalších týdnech.

Na co si dát pozor při výběru druhu financování potažmo hypotéky?

Je potřeba si dát pozor na hodně věcí. Klient, který je často laik, sám vše velmi těžko uhlídá, protože možností, jak hypotéku sestavit, je většinou více. Aktuálně je potřeba si dát pozor na dostatečné příjmy, dostatečnou hodnotu zástavy, potřebnou výši vlastních zdrojů, na spojitost s bydlením. To vše může mít vliv na úrokovou sazbu hypotéky a její hladké schválení. Od toho všeho jsou tu naši hypoteční specialisté, kteří se orientují v podmínkách jednotlivých bank, ví, kde to bude za současných přísnějších podmínek nejlépe průchozí. Proto doporučuji neztrácet čas se v hypoteční problematice vyznat, všechny starosti přenechat našim odborníkům a jen si vybrat tu nejlepší z nabízených variant.

Doplňující informace - co je dle vás rozhodující/ důležité = pojištění, ručitel, našetřená částka (procentuelní podíl- nimunum) atd.?

Záleží, jak je hypotéka postavená. Záleží, zda o hypotéku žádá klient sám nebo má spolužadatele, zdá má jiné finanční krytí nebo další nemovitost, kterou může bance nabídnout. Klienti nejvíce řeší úrokovou sazbu, důležitá je ovšem celá konstrukce hypotéky, a tudíž metodika. Pokud chce klient např. stavět v rekreační oblasti nebo je není občanem ČR, musí se hledat taková cesta, kterou je banka ochotna akceptovat, a to i za cenu vyšší úrokové sazby. Pokud chce mít delší splatnost 40 let, měl by mít zpravidla více vlastních zdrojů. Takových specifik je celá řada, málokterá hypotéka je „ideální“, často vymýšlíme strategie, což nás všechny baví. Hypotéka tedy není jen o úrokové sazbě, ale rovněž o průchodnosti řešení v dané bance. Každá instituce má svá specifika, která, pokud je klient nezná, mohou zkomplikovat schválení hypotéky. Od toho jsme tu my, abychom rozhodující věci klientovi pohlídali.

Jste jednou z klíčových osob startupu Hyponamiru.cz. Na co přesně se specializujete?

Mojí specializací jsou jen a pouze hypotéky. Oblast hypoték je velmi obsáhlá a různorodá, co se týče metodik bank, proto se chceme soustředit pečlivě pouze na jedinou oblast a tuto službu klientům vybrousit do maximálního detailu. Proto o sobě můžeme říci, že jsme opravdu specialisté na tuto oblast, hypoteční trh stejně jako úrokové sazby monitorujeme každý den. Díky maximální specializaci nám neuniknou metodické novinky či změny, které okamžitě zapracováváme do našich nabídek, do našich postupů a systémů. K maximální specializaci a odbornosti vedu jak svůj tým hypotečních specialistů, tak i jednotlivá administrativní oddělení, abychom klientovi poskytli maximálně dobrou a rychlou službu ve všech fází procesu vyřízení hypotéky.

Jde tedy přes vás uzavřít hypotéky víceméně online bez zdlouhavých návštěv banky?

Ano. K online vyřízení jsme pro naše klienty před nedávnem spustili unikátní online hypoteční bankovnictví, přes které si klient může sám srovnat své možnosti, vybrat si tu, která se mu bude líbit nejvíce, a poté za pomoci odborného vedení hypotečního specialisty vyřídit přes online hypoteční bankovnictví veškeré potřebné formality. Klient tak šetří čas a nemalé peníze. Odpadá obcházení bankovních ústavů a porovnávání často nesrozumitelných nabídek. Podpis žádosti je velmi komfortní rovněž, a to buď přes našeho bankovního kurýra nebo máme s řadou bank již spuštěn podpisy formou SMS. Jsme prvním projektem na českém trhu, který sjedná hypotéku kompletně online, z pohodlí domova, práce nebo zkrátka odkudkoliv. Kdo tuto službu vyzkoušel nebo vyzkouší, už nebude chtít „offline řešení“ ????

**************

Veronika Hegrová je ve světě financí již nějaký ten pátek jako ryba ve vodě. Celkem se oboru věnuje přes 7 let. Poslední čtyři roky se zabývala převážně hypotékami v Českomoravské stavební spořitelně. V tom poté pokračovala i v rámci projektu Hyponamiru.cz, který se specializuje na uzavírání hypoték z pohodlí domova bez nutnosti osobních schůzek v bance. Po roce se zde vypracovala na pozici vedoucí obchodu. Ovšem nezanevřela ani na oblíbené uzavírání hypoték, se kterými klientům nadále ráda online pomáhá. Vedle finančnictví je také velkou milovnicí zvířat.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také