Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
První dětské oblečení ušila z kostkovaného kanafasu. Dnes Marta vede rodinnou firmu
vložila 16.11.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

První dětské oblečení ušila z kostkovaného kanafasu. Dnes Marta vede rodinnou firmu

Marta začala podnikat na mateřské. Na trhu jí chybělo kvalitní dětské oblečení českého původu, které by bylo dostatečně barevné, veselé a přitom vkusné. „Spíš z legrace jsem nechala ušít pár kalhot podle svých představ, vymyslela spontánně recesní název „Veselá Nohavice“. Tím začal příběh mojí značky,“ vzpomíná Marta Plecitá na své podnikatelské začátky před osmi lety. Za tu dobu vznikla rodinná firma, která dává práci sedmi lidem a o oblečky je stále zájem.

Marto, vždycky vás bavilo navrhovat oblečení, nebo to přišlo zcela náhodou?

Nikdy jsem se tomu nevěnovala. Vystudovala jsem VŠE a pracovala v marketingu a cestovním ruchu. Také jsem nějakou dobu na volné noze překládala z francouzštiny.

Impuls podnikat přišel na mateřské, tak to bývá často. Jak jste přišla na to, že zrovna navrhování dětského oblečení je vaše parketa?

Když byl v roce 2009 prvnímu synovi rok, napadlo mě nechat ušít pár barevných kalhot z kostkovaného kanafasu. Máme z něj na chalupě ubrus. Prostě mi to blesklo hlavou a nemohla jsem se té myšlenky zbavit. S prvními dvaceti kalhotami jsem vyrazila na velikonoční jarmark za Prahou. Zpestřit si mateřskou a vyzkoušet, co se stane. Nemohla jsem uvěřit, že se skoro všechny kalhoty prodaly. A to byl vlastně začátek. V noci jsem nemohla spát a napadl mě název značky Veselá Nohavice.

S jakými problémy jste se musela poprat, když jste začínala podnikat?

Hlavním úkolem k řešení pro mě bylo, že jsem nevěděla absolutně nic o šití. Byla jsem úplně nepolíbená ručními pracemi a musela se spolehnout na šťastnou ruku při výběru spolupracovníků.

Tím začal proud nápadů, zařizování, shánění švadlen, tvoření e-shopu. Kalhot se mi dařilo prodat stále víc a s přicházejícím podzimem přišly na řadu tepláky a mikiny.

Takže firmě se dařilo a postupně se rozrůstala?

Asi po dvou letech postupného rozvoje přišel zlom. Dostali jsme se do České televize a mnoha časopisů. Mezitím se nám narodil druhý syn. Objednávky rostly a mé síly rychle docházely. Manžel se rozhodl odejít z práce a začít podnikat se mnou. Od té doby jsme rodinná firma.

Začali jsme jezdit na trhy a veletrhy, dělat koncepčněji marketing, manžel řídí výrobu a sklad. V tuto chvíli Veselá Nohavice dává práci šesti lidem, nabízí kompletní sortiment dětského oblečení od jednoho roku do cca dvanácti let.

Co vás na vaší práci nejvíce baví a naplňuje?

Určitě tvořivost a různorodost. Že mi firma pořád roste pod rukama, jako malé dítě.

Nejvíc ale dobrý pocit z toho, že naše oblečení neputuje dvakrát tam a zpátky přes půl planety. Šijeme v Čechách, převážně z českých materiálů, s českými zipy, gumami. Zákazníci to oceňují a vrací se k nám i několik let. To je naplňující pocit.

A čemu byste se nejraději vyhnula?

Nejsem úplně tabulkový typ. Zatěžuje mě vést evidenci, přehledy, držet pořádek v počítačových systémech. Naštěstí většinu z toho dělá manžel.

Jaká je náplň vaší práce, co to přesně obnáší?

I když to tak možná zvenku nevypadá, tak sednout si s pastelkou a nakreslit si pro radost nové tričko, je jen malou částí mé práce. Od papíru k hotovému oblečení ve skladovém regále vede dlouhá cesta – šití vzorků, komunikace s našimi šicími dílnami, zkoušení na dětech, focení.

Ve Veselé Nohavici mám na starost tři oblasti. Návrhy oblečení, komunikaci s šicími dílnami a společně s manželem celkové směřování firmy. Čas od času prodávám na veletrhu a baví mě povídat si se zákazníky.

Máte nějaké životní motto, kterého se držíte?

Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj. Učím se to denně a stále nemám hotovo.

Jakou podnikatelskou radu jste kdy dostala?

Nepouštěj se jen kvůli penězům do ničeho, co s tebou není v souladu.

Co děláte ve volném čase, jak relaxujete?

Miluji venčení psa bez mobilu v kapse. A také čas, kdy jsem plnou pozorností s dětmi. Je krásné vidět je růst.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také