O ženách, které dělají to, co milují
Má OSVČ nárok na ošetřovné?
vložila 30.11.0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Má OSVČ nárok na ošetřovné?

Letošní podzim, je ve znamení dětských nachlazení a rýmeček. Prostě to k podzimu a chladnějšímu počasí prostě patří.

Před kovidovou dobou chodily lehce nachlazení děti normálně do školy a školky a nikdo to moc neřešil. Protože prostě rýma k podzimu patří. Nebo děti poslali pracující rodiče na pár dní k babičce. Dnes (z obavy z kovidu) nesmí děti ani s rýmou do školy a poslat děti k babičce má většina rodičů strach. Což může pro rodiče, kteří pracují jako OSVČ, být docela problém.

I když si OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění, ošetřovné bohužel do tohoto pojištění nespadá. Na ošetřovné nemají osoby výdělečně činné nárok. Je tedy potřeba počítat s tím, že můžete pár dní, bohužel někdy i týdnů zůstat doma zadarmo.

Většina OSVČ na tuto možnost nemyslí, a většinou je ani nenapadne, že na ošetřovné nárok nemají a tuto skutečnost zjistí až když jim dítě onemocní. Krátkodobé ošetřovné u OSVČ je možné si pojistit pouze přes komerční pojištění.

Výjimku má pouze dlouhodobé ošetřovné, které je ale podmíněno tím, že ošetřovaná osoba byla minimálně 7 dní hospitalizovaná a její zdravotní stav bude vyžadovat domácí ošetřování alespoň 30 kalendářních dnů. V tomto případě má i OSVČ na dlouhodobé ošetřovné nárok. Žádost o ošetřovné je potřeba podat na České správě sociálního zabezpečení.

Pokud podnikáte nezapomínejte myslet i na „zadní vrátka“, onemocnět může úplně každý a pokud nemáte našetřeno např. na půlroční náklady, budete kromě nemoci řešit ještě finanční problémy.

Dobrovolné nemocenské pojištění využívá pouze zhruba třetina OSVČ. Nemocenská u OSVČ není nijak závratná, ale jste osvobozeni od placení záloh na sociální a zdravotním pojištění, což může být také pomoc. Určitě se ale raději poohlédněte po komerčním pojištěním.

Ideální by bylo, kdybychom tyto věci nemuseli řešit a byli všichni zdraví!

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také