Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak zvládat únavu nejen při podnikání na rodičovské dovolené
vložila 2.9.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak zvládat únavu nejen při podnikání na rodičovské dovolené

Už víc než čtyři roky se snažím každý den skloubit péči o malé děti, čas na manžela, péči o domácnost, přitom dál budovat a rozvíjet své dva eshopy a k tomu všemu najít dostatek času i pro sebe. S velkou vytížeností, které my ženy zažíváme obzvlášť v prvních letech podnikání, pokud začínáme s malými dětmi, často patří i velká únava. Sama jsem si za poslední roky prošla jak fází velké euforie, budování svého podnikání ve dne v noci a až workoholismu tak také obrovským vyčerpáním, slzami a pocity, že už to nemůžu zvládnout. K tomu se loni přidaly vážné zdravotní problémy a tělo mi dalo stopku. Co jsem ve svém životě změnila, abych měla dostatek energie a stíhala práci i péči o rodinu s lehkostí? A co mi nakonec pomohlo také s menším úsilím vydělat více peněz?

Delegovat  - má smysl?

Tohle byla první věc, kterou jsem začala řešit, když mi došlo, že sama vše nemohu stíhat. Kdo při dětech provozujete eshop, vlastně stačí napsat, kdo provozujete eshop, víte, že je to nekonečná práce a že je zkrátka pořád co dělat a nikdy nemáte hotovo. Zboží se vyprodává a je potřeba jej objednat, zákazníci píší, dopravci ztrácí balíčky a k tomu řešíte sociální sítě, marketing, seo, ppc, linkbuilding, no mohla bych dlouze pokračovat.

Vyzkoušela jsem různé možnosti a nakonec jsem si to nastavila tak, že jsem delegovala ty části, kterým nerozumím a které mě nebaví. Tím se hodně zvedla moje nálada a také se eshopy začaly rychleji rozvíjet. A postupně se chystám předávat více a více. Určitě si ale nepředstavujte, pokud si děláte veškerou administraci sami, že za vás najednou virtuální asistentka nebo specialista vše udělá. Připravte se na to, že bude potřebovat se vším seznámit, bude mít nejasnosti a nebude od prvního dne samostatně fungovat. Delegovat ale můžete třeba i vaření nebo úklid domácnosti, tam to půjde určitě snadněji.

Dobíječe energie

Nedostatek spánku, stres, pak přijde dětská rýma donesená ze školky a nedostatek spánku se ještě zvětší.  Vyspat se, relaxovat, meditovat, to vše je úžasné, ale když máme nedostatek minerálů a základních živin, tak naše tělo nemusí relaxovat a celkově fungovat tak, jak by mělo. Kvůli erozi půdy a na minerály chudé podzemní vodě má nyní 75 % Čechů nedostatek hořčíku a mnohým z nás chybí i další minerály. Právě hořčík jsem tak začala doplňovat ve velkém. Ale ne obyčejný z lékárny, který má vstřebatelnost 3 % (takže je k ničemu). Zvolila jsem proto vysoce vstřebatelnou formu malátu a na únavě se jeho užívání rychle odrazilo.

Na boj proti stresu a nespavosti se mi pak dlouhodobě osvědčují Bachovy esence, které jsou čistě přírodní a které používám je ve všech krizových situacích.

Cykličnost

Také máte dny, kdy jste plné energie a dny, kdy se vám chce jen spát? Dny, kdy máte úchvatné nápady a jste kreativní a dny, kdy vám to nemyslí? Když jsem  na Vánoce dostala knížku Cyklická žena, byla jsem popravdě trochu skeptická, doteď jsem to, jestli se mi třeba takovýto článek píše s lehkostí nebo jestli se nad ním trápím, přikládala spíše náhodě a vyspání, když jsem si  však pročítala v knížce o jednotlivých dnech našeho cyklu a o tom, jak se v které jeho fázi cítíme, zjistila jsem, že je to neskutečně přesné. Dnes už se snažím si i jednotlivou práci, povinnosti i radosti plánovat co nejvíce tak, abych si ve dny útlumu dopřála odpočinek a ve dny, kdy hýřím nápady, měla klid na práci.

Dopřávám si péči

Tenhle bod je snad nejdůležitější. Prvně jsem začala chodit na cchi kung, pak přidala lekce s fyzioterapeutkou, na ty navázala masáž…Pro vás to může být cokoliv jiného. Neodbývám se, nejsem na posledním místě, ale na prvním. Spokojená máma rovná se spokojené děti a spokojená podnikatelka zase spokojení zaměstnanci, zákazníci, klienti. Hodina odpočinku a vracím se jako vyměněná a věřte, že v konečném důsledku budete mnohem efektivnější.

A jak zvládáte únavu vy? Hlavně mi nepište, že nevíte, co to únava je J My, co máme obě děti nespavé toto číst nechceme J

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také