Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak si najít investora a jakých chyb se vyvarovat...
vložila 30.11.0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak si najít investora a jakých chyb se vyvarovat...

Jestli chcete rozběhnout své podnikání a jste teprve na začátku, případně začínáte podnikat při práci, nebo už jste v procese podnikání a peníze pro start, či rozvoj firmy chybějí, promyslete zda by vám mohl při rozvoji pomoct investor. 

 

1. Než půjdete za investorem...

Připravte se. Dejte si dohromady písemně nebo v hlavě, co je předmětem podnikání, spočítejte si čísla, všechny náklady, to co plánujete vydělat, v jakém časovém horizontu, popište svůj produkt, nebo službu, čím jste unikátní, inovativní. Když máte produkt, připravte si prototyp. Udělejte analýzu trhu, jaké jsou trendy. Investuje do podobného projektu nějaký jiný investor?  Nechoďte za investorem jenom ve fázy nápadu, to je nezajímá nebo budou muset investovat spoustu času a čas jsou peníze, v tomto případě i ty Vaše.  

2. Uvědomte si, že peněz na trhu je dostatek...

Chytří investoři, hledají zajímavé projekty kam by mohli své finance investovat. Stabilní a uvědomelé české i mezinárodní firmy vyhledávají nové příležitosti. Uvědomují si totiž důležitost inovací, které můžou dobré nápady od nových firem přinést a snaží se je podporovat. 

3. Hledejte nejdříve ve svém okolí...

Nejjednoduchší je projít si své kontakty, zalovit v paměti, koho znáte, že by Vám mohol pomoct. Bude spíše ochoten se s Vámi setkat a poslechnout si možnou příležitost. Když nikoho neznáte, hledejte na internetu, nechte si poradit v start up inkubátorech, nebo akcelerátorech.

4. Nenechávejte to na poslední chvíli...

Je potřeba si i hledání investora naplánovat a né to nechat na poslední chvíly, kdy Vám hoří za zadkem a jste skoro před krachem. Pak máte i horší vyjednávací pozici, nepohoda a nerovozita je na schůzce poznat. Nedělejte to sama sobě. Také nespoléhejte jenom na jedného investora. Oslovte jich víc. 

5. Buďte smělá, nebojte se vyjednávat...

Problémem nás žen je, že máme zbytečné obavy, co se týče toho říct si o peníze. Nebojte se svých nápadů, když víte a máte dokonce zkušenost, že to bude fungovat, neváhejte svůj nápad zrealizovat a především si říct o finance investorovi, aby jste ho mohla zrealizovat. Když to fungovat nebude, vždy je cesta jak to vyřešit. Novými nápady, změnou směru, konzultací s někým zkušenějsím nebo přímo s investorem...apod. Domluvte se jakým způsobem se budete dělit o zisky. Při jednání se prodejte. 

6. Spolupracujte

Spolupráce je síce doménou žen, ale občas máme pocit, že musíme vše zvládnout samé. Ne, nemusíme. Jestli Vám investor nabídne pomoct při vyjednávaní na schůzkách, hned neodmítejte, že to všechno zvládnete sama. Zapojte i investora. 

7. Nechte si pro svůj business/start-up dosatek času

To má zase, co dočinění s vyjednáváním. Investor je také jenom člověk, má balík peněz, který bude chtít investovat, ale nechce o peníze přijít. Vy si dejte při vyjednávaní pozor, aby jste si nepodkopla sama nohy - musíte přepnout svůj midset zaměstnance na mindset podnikatele, aby Vás investor nenatlačil do nevýhodné pozice. Například víte, že pro rozběhnutí projektu potřebujete rok, tak se nedomlouvejte se na půl roku. A že jste za to vůbec ráda. Jsou startupy, které fungují jako startupy, roky! A investoři do nich neustále pumpují nemalé peníze, protože podnikatel svému nápadu věří a dokáže přesvědčit investori o správnosti jejich investice.  Takže se nebojte! 

8. Když to náhodou nevyjde

I kdybychom rádi ideální svět, občas to prostě z nějakého důvodu nevyjde. Investor je investor a s touto možností počítá. Rozlučte se přátelsky a sebevědomě ze zdviženou hlavou. Když jste udělala všechno, co jste mohla, nemáte si co vyčítat, jenom se poučit z chyb, svých i cizích a už je jednoduše neopakovat. 

 

Přeji mnoho štěstí při nalezení toho pravého investora...

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také