Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
CO MÁ TEĎ SMYSL?
vložila 13.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

CO MÁ TEĎ SMYSL?

CO MÁ TEĎ SMYSL?

Už jsme si více či méně zvykli na nový životní styl. Nějaká změna ze dne na den k tomu, co jsme považovali za normál, se očekávat nedá. Nezbývá, než si přát a přežívat. Co se dá se současnou situací skutečně udělat dlouhodobě?

Dnes jsem vyzvedávala zásilku z místního obchodu... „Jste jedna z mála, kdo si k zásilce něco koupí. Město je prázdné. Nic moc se neprodá.... A to aby už člověk myslel na jarní kolekce. Naštěstí jsou naši dodavatelé zlatí. Přemýšlela jsem, jestli zůstat doma. Ale to bych se sžírala nudou. Tak jsem raději tady, i když v omezeném čase.“ Já děkuji. Paní mi ještě dává slevu. Říkám, že to nechám na ní, ale za kvalitní zboží a pomoc ráda zaplatím. S úsměvem se loučíme. Jsem ráda, že před dveřmi už čekají další lidé, kteří svým nákupem udržují chod ekonomiky i přes to, jaká hysterie vládne v současné době světu.

Už na jaře jsem se snažila chodit ven a z rozpočtu vyčleňovat finance na podporu místních obchůdků. Však se vždycky dá najít (a hlavně vydělat) pár stovek na to, co stejně chci nebo potřebuju. A věřím, že těm menším či větším rodinným firmám to vždy udělá den radostnější. Nikdy mi osudy produktivních lidí nebyly lhostejné. A nad tím, jak pomáhat efektivně lidem dobré vůle, jsem si lámala hlavu už od dětství. Tedy, část skautského zákona pro nás skautky zněla: „Být prospěšná a pomáhat jiným. Být přítelkyní všech lidé dobré vůle...“ A to je myslím, asi to nejlepší, co bychom si neměli v žádném případě nechat sebrat. LIDSKOST. Takové chování, ze kterého je patrné, že nám záleží jeden na druhém.

Myslím si, že nezáleží na tom, který virus je zrovna mediálně populární. Na tom, jak vlády jednotlivých zemí nakládají s důvěrou jim svěřenou. Nebo jestli jsou v pozadí celoplanetární hysterie mimozemšťani. Jen s lidskostí a vzájemnou pomocí máme šanci na dlouhodobou změnu. Myslím si, že je to na každém z nás, čemu věnujeme pozornost a jak nakládáme se svými prostředky, ať už jsou to hmotné věci, energie, prostor nebo čas. Můžeme a nemusíme do našeho vnitřního světa pouštět to, co se děje v tom vnějším. A tak si určujeme, kolik štěstí přitahujeme nebo vyzařujeme.

Jenže to nebývá vždy snadné si ustát vnitřní pohodu a klid. Vím to moc dobře. V situacích, kdy jsem náhle musela změnit domov, práci nebo vztah, jsem se ocitla mockrát. A jsem vděčná, že mě život předkládal takové lekce, které mě dovedly až ke všem úspěchům v soukromí. A ty se postupně začínají projevovat i navenek.

Letošní Silvestr a Nový rok byl pro mě jiný. Najednou jsem si nepotřebovala dávat předsevzetí nebo sepisovat přání (to dělám celkem průběžně po celý rok). Ale letos jsem měla poprvé potřebu sepsat, za co všechno jsem vděčná. Vždycky jsem bývala jiná než ostatní, a tak i rok 2020 byl pro mě na rozdíl od většiny rokem soukromě nejúspěšnějším. A tak můžu doporučit opravdu každému si přát, naučit se přát si a s vlastními přáními pracovat natolik, aby se čím dál více lidem realizovalo to, co náš svět bude posouvat k lepšímu. Ovšem o téhle mojí specializaci a stovkách spokojených klientů v rámci provádění mapou či scénářem jejich života teď řeč nebude.

Myslím, že se shodneme, že náhody neexistují. Štěstí přeje připraveným. A já se připravovala mnoho let, a to dost tvrdě. Takže je čas sklízet, čas kdy se může zúročit vše, co nás život v jeho jednotlivých etapách učil. A souhra (neexistujících) náhod mě s rodinou zavála do moravského města, do báječného domu (podle mnohých přání), kde se sousedka (díky další souhře náhod) pustila do jedinečného projektu, který nemá obdoby. A já jsem si něco takového mooooc dlouho přála.

Už jsem potkala víc lidí, kteří uvažují o trochu jiném životním stylu: v souladu s přírodou, o lesních školkách, ekologickém pěstování si potravy a tak podobně. Prostě trochu víc té přirozenosti, než se nám ve městech dostává. Jenže tohle je a bude něco opravdu výjimečného. Já jsem si tohle tvoření pojmenovala OÁZA přirozenosti a LIDSKOSTI. Marcela Gibson ho pojmenovala MOZAIKA, což je tedy oficiální název. A teď už na tom tvoříme dohromady.

Tedy, Marcela s rodinou a přáteli mají v rukách i nohách stovky hodin na tom jejich kouzelném pozemku v Lutopecnách u Kroměříže. Zasadili všechno možné i nemožné, něco přesadili i rozsadili. Keře, stromy, zelenina i včelky teď zažívají první zimu té naší oázy. A za dlouhých zimních večerů plánujeme, trénujeme, sepisujeme, jak to všechno bude fungovat.

Přejeme si, svědomitě plánujeme, projektujeme a vytváříme vzdělávací a volnočasové centrum. Ovšem ne jen tak ledajaké. Je to místo připravované a tvořené pro každého z nás, kdo by si rád odemknul svůj potenciál. Toto místo budou moct využívat nejen lidé z okolí pro setkávání, vzdělávání dětí a zážitkové nebo kulturní akce s tématikou přírody, tradic, ženství nebo třeba i mužství. Naše MOZAIKA je místo tvořené z dílků mnoha malých částí a dohromady tvoří celek.

Na tomto místě budou mít děti lesní školku a dospělí prostor pro setkávání k aktivnímu i pasivnímu odpočinku. Má být od dobrých lidí pro dobré lidi. Taková oáza lidskosti pro růst a seberealizaci dětí i dospělých, abychom si mohli komunitně vytvořit lepší, hezčí svět pro budoucí generace. Tedy, toto místo je a bude k dispozici i lidem, kteří podobné projekty tvoří ve svých nitrech, domovech nebo oblastech. Mohou se přijet inspirovat, odpočinout si anebo vytvářet další přátelství a spřátelené kontakty, které se mohou kdykoli hodit.

Tento projekt nemá být jen další komerční byznys plán na prodej moravské zeleniny (nic proti komukoli, kdo takové tvoří, mám je docela ráda). My chceme, aby si ho komunita vytvářela pro sebe i druhé. Jako příklad, jak může lepší svět vypadat. Chceme, aby naše děti v rámci možností vyrůstaly v souladu s přírodou, ale i dokázaly ustát nároky světa, ve kterém budou žít. Chceme, aby jejich rodiče, ale i umělci a ostatní z okolí měli bezpečné a klidné místo, kde se mohou setkávat třeba při táboráku, na přednáškách, workshopech nebo zážitkových víkendech třeba pro nezadané. Nebo aby podobně smýšlející lidé mohli přijet z větší dálky se inspirovat, jak se taková oáza lidskosti v souladu s přírodou tvoří.

MOZAIKA je tedy pro kohokoli, kdo je ochoten přidat ruku k dílu fyzicky, finančně nebo lidsky. Pro ty kdo mají zájem spolupracovat ve vzájemném respektu, podporovat se a pomáhat si navzájem. Ty, kdo čteš tyto řádky, neváhej nás kontaktovat a dát o sobě vědět, jak bys mohl/a pomoci. Chtěli byste s přáteli na takovém místě zažít zábavu, klid a pohodu, inspiraci, sdílení zkušeností nebo třeba prodávat své jedinečné produkty a služby?

V těchto týdnech probíhá kampaň na známé platformě www.hithit.com pod názvem Mozaika – inovativní předškolní vzdělávání. Uvedená cílová částka 950 000 Kč je na nákup jurty, což je jedinečný přístřešek v souladu s přírodou, aby měly děti i dospělí u nás v přírodní zahradě MOZAIKY i zastřešený prostor do každého počasí. Tam nás prosím podpořte!

Je to momentálně jeden z největších výdajů, na kterém chceme, aby se podíleli lidé (třeba jako když se stavělo Národní divadlo). Do tohoto projektu investujeme hodně svého času i prostředků, aby tu pro budoucí generace bylo něco, co může změnit svět k lepšímu. A chceme dát šanci i dalším, aby se mohli podílet a věděli, že v současné nelehké době přispěli na to, co má pro blízké i budoucí generace opravdu smysl.

Pro ty z vás, kteří dočetli až sem, bych ráda prozradila jedno tajemství mých přátel z různých koutů naší krásné planety Země. Opravdu se jim daří a dál se věnují jejich prosperitě a tvoření na zlepšování všech oblastí života bez ohledu na to současné dramatické ztvárnění hysterie na divadelní scéně současného světa. Takže asi něco dělají dobře ;) Zjistili, jak fungují toky nebo proudy (angl. flows). U nás se říkává, že něco nemusí téct proudem, stačí když kape. A každá kapka pozornosti nebo podpory pomůže dalším tokům, které pak všechny dohromady umožní splněná přání, splněné cíle a naplněná poslání. Pošlete prosím takový tok (flow) světu, ve kterém bude radost žít. A víc štěstí bude kapat nebo proudit i vaším směrem.

Nejsme vaše konkurence. Pojďte s námi tvořit místo, kde můžete cítit atmosféru domova, poznávat přírodu, sebe i druhé. A zažívat jedinečné životní okamžiky jednotlivě, s rodinou, s přáteli nebo teambuilding s kolegy. Prostě místo, kde nám bude fajn a odkud můžeme naším tvořením ten lepší svět nechávat přirozeně nastávat.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také