Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
7 způsobů, jak vám chytré auto může ulehčit život
vložila 8.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

7 způsobů, jak vám chytré auto může ulehčit život

Je to jako s chytrým telefonem. Umí strašně moc věcí, ale reálně z nich používáme možná polovinu. Přitom když se naučíte využít vše, co váš vůz dokáže, budete se za volantem cítit mnohem komfortněji i bezpečněji a řízení rázem přestane být takovým strašákem.

1) Adaptivní tempomat

Proč stojí za to naučit se ho používat? Udržuje vámi nastavenou rychlost, ale zároveň ji přizpůsobuje vzdálenosti od před vámi jedoucího vozu. Nemusíte tak tedy pořád hlídat, zda nejedete příliš rychle nebo příliš pomalu, a zároveň tento inteligentní tempomat tak trochu hlídá za vás dění na silnici. V případě potřeby dokáže vůz přibrzdit nebo naopak zrychlit podle aktuální dopravní situace. Tuto funkci už nabízí většina moderních modelů, jako je například Toyota Corolla, Toyota C-HR a další. Adaptivní tempomat v těchto vozech spustíte tlačítkem na volantu. Rychlost nastavíte pomocí tlačítka SET. Když zahájíte předjíždění, vůz automaticky zrychlí. Pokud vozidlo před vámi zpomalí nebo zabrzdí, zastavíte automaticky i vy.

2) Držet se v pruhu a udržovat vzdálenost

Auto se drží uprostřed jízdního pruhu, a to buď tím, že sleduje vozidlo před sebou, nebo se drží jízdních pruhů, případně krajnice silnice. Navíc si udržuje vzdálenost od auta vepředu. Pomocí speciálního tlačítka na volantu si můžete nastavit jednu ze tří možných úrovní vzdálenosti. Hned pod ním je tlačítko pro zapnutí Asistenta pro držení v jízdních pruzích, který automaticky srovná volant, pokud byste z pruhu omylem vyjeli.

3) Umění jezdit v terénu

Toyota RAV4 má stejně jako většina SUV pohon všech čtyř kol a také několik různých módů řízení, které výrazně podporují a vylepšují vaše řidičské schopnosti. Auto má inteligentní pohon všech kol, takže ho nezastaví sníh, bláto, ani kameny. Navíc je vybaveno Trail módem, který dokáže auto dostat i z takové situace, kdy je jedno zadní kolo ve vzduchu při průjezdu těžkým terénem.

4) Elektrické zpětné zrcátko

Pokud máte náklad až do stropu, nebo vzadu sedí tři basketbalisté, můžete si přepnout vnitřní zpětné zrcátko do digitálního módu a vidíte, co se děje za autem skrze kameru umístěnou nad zadním oknem. Páčku pro zapnutí této funkce najdete v nové RAV4 hned pod zpětným zrcátkem.

5) Otevírání kufru nohou

Tohle je jeden z nejlepších vynálezů vůbec. Pokud máte plné ruce, můžete kufr otevřít jednoduše jedním pohybem nohy. Stejně tak kufr zavřete nebo přerušíte jeho otevírání. Nohu přikládejte pod střed zadního nárazníku a nezapomeňte, že aby kufr spolupracoval, musíte u sebe mít klíč od vozu. I tuto funkci najdete u modelu Toyota RAV4.

6) Automatická dálková světla

Také občas zapomenete včas vypnout dálková světla a nechtěně oslníte protijedoucí auto? Přitom taková situace může skončit katastrofou. Proto dnešní vozy, jako je nejnovější model od Toyoty C-HR, umí samy přepínat mezi dálkovými a potkávacími světly dle světelných podmínek před vozem. Nemusíte se tak o nic starat a vůz vám vždy zajistí maximální viditelnost bez oslňování protijedoucích vozidel. Pro aktivaci této funkce (AHB) stiskněte tlačítko s obrázkem dálkových světel a nápisem AUTO vedle volantu.

7) Smart Entry

Pokud máte klíče u sebe, vůz vás rozpozná automaticky na dálku a vy už pouze vezmete za kliku dveří. Zavírání je otázkou okamžiku, kdy pouze pohladíte kliku dveří a vůz se sám zamkne. Není tedy potřeba při každém nastupování či opouštění vozu hledat klíč.

8) Parkování i couvání bez starostí

Všechny vozy od Toyoty, včetně například malého modelu Yaris, jsou vybaveny chytrými asistenty, kteří zakročí vždy, když vám do cesty vběhne chodec, když hrozí, že byste například při parkování nacouvali do překážky před vámi nebo za vámi. Díky senzorům, které upozorňují vizuálně i akusticky, zaparkujete mnohem rychleji a snadněji, i na obtížněji dostupná parkovací místa.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také