Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Osamělost, temná strana home office. Jak samotě čelit a zlepšit tak i svou výkonnost?
vložila 22.6.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Osamělost, temná strana home office. Jak samotě čelit a zlepšit tak i svou výkonnost?

Všechno má svůj stín a tak ho vrhá i práce na dálku.

Osamělost je vám v patách?

Bezvadnou možnost práce na dálku přinášejí technologie do mnoha oborů a profesí. Do masivního experimentu s prací z domova navíc spoustu lidí uvrhla i pandemie koronaviru. Někdo to protrpěl a je rád, že zase může běžet do kanceláře mezi kolegyně a kolegy. Jiní si práci doma dočasně užili, ale na chuť jí nepřišli. Další ji uvítali a už nechtějí jinak, takže jejich židli ve firmě asi postupně pohltí prach.

Pro mnohé je práce na dálku po spoustu let každodenní rutina. Home office však můžete milovat, zároveň můžete mít doma kolem sebe skvělé lidi, přesto vás může jedna věc v profesi doběhnout – osamělost.

S osamělostí jde i výkon do háje

Nejde přitom zdaleka jen o nekomfortní pocity. Jde o samotný pracovní výkon. Jak totiž ve svém výzkumu zjistili Hakan Ozcelik a Sigal G. Barsade (Academy of Management Journal 2018) osamělost pracovní výkon negativně ovlivňuje. A osamělost živí osamělost, která se postupně zhoršuje, když ji necháte rozbujet.

Sociální kontakt je totiž lidskou potřebou, i když v různé, individuální, míře. „Stejně jako dostaneme hlad a potřebujeme se najíst, když jsme osamělí, potřebujeme sociální kontakt. Nechceme být sami,“ vysvětluje Sigal G. Barsade pro CNN Business. Kontakt s jinými lidmi potřebujeme i proto, abychom se cítili uzemnění (v kladném slova smyslu) a šťastní, součástí širší komunity.

Praktické tipy na to, jak osamělosti zdárně ustřihnout křídla:

  • Mým osvědčeným tipem (kromě občasné práce v kavárně), který mě už mnohokrát na home office podpořil a dokonce zachránil (i před vyhořením), je vzdělávání. Přihlásit se do kurzu, na který je ovšem samozřejmě potřeba osobně docházet, je úžasný způsob jak zabít dvě mouchy jednou ranou: potkat se s lidmi a profesně se posouvat. Variantou jsou i formální či neformální zájmová setkání, sdružení, asociace a podobné akce. Líbí se mi navíc i v této souvislosti heslo Petry Nulíčkové z HR v Alza.cz: „sharing is caring“ (sdílení je péče) – nějakou tu akci možná ocení i vaše spolubojovnice a vaši spolubojovníci, kteří pracují z domova na volné noze.
  • A dalším tipem z mé vlastní homeofficové praxe je doporučení zajistit si k vlastní práci zpětnou vazbu. Nejvíc mě vždycky dokáže drtit, když mám pocit, že moji práci, kterou z domova odvedu, pohltí nějaká tajemná černá díra. Pocit osamělosti na sebe pak nenechá dlouho čekat. Jestli zpětná vazba nepřichází spontánně, dá se o ni požádat a aktivně hledat způsoby, nejen jak a od koho si ji zajistit, ale jaké nečekané podoby by třeba také mohla mít.
  • S někým si alespoň zavolejte (místo sms, chatu a podobně), a to v rámci práce i mimo ni, nebo se sejděte (po hodinách vysezených v osamění u počítače) s přáteli.
  • Jděte ven – alespoň do kavárny, na nákup – nebo minimálně změňte i doma místo práce (novinky a nové zážitky ostatně člověk v nějaké míře také potřebuje).
  • Dejte si pauzu a chvíli se věnujte něčemu jinému, než je práce – třeba hobby, které vás nakopne a nabije pozitivní energií. Bude-li v tom i nějaký pohyb, vaše tělo zajásá.
  • A když už to fakt nejde, nabízí se coworking,
  • nebo, jak se objevuje v některých doporučeních, si domů pořiďte alespoň zvířátko; případně kytky, dodávám – i když nejsou tak mazlivé, nesežerou vás, pokud je zapomenete zalít.

Není to naštěstí pro každého

Nakonec – není slabost, ale síla, přiznat si, že práce na dálku prostě není pro každého. Někomu vyhovuje, jiný při ní nebezpečně chřadne. Někomu vyhovuje v určitém životním (nebo třeba i ročním) období, jindy vede k osamělosti.

Něco se lze naučit a na něco se dá zvyknout. Často je ale úplně zbytečné snažit se sám sebe zlomit a opracovat pro nevyhovující podmínky práce na dálku. Lepší je udělat změnu a pracovat tak, jak komu osobně vyhovuje, jak přispěje nejvíc, pokud to jen trochu jde. Ať už je to v izolaci, v mraveništi rušného open space nebo někde na půl cesty. Vždyť žádná univerzální a jediná správná možnost jak pracovat, která bude vyhovovat všem, naštěstí neexistuje.

(Fotka od Rudy and Peter Skitterians z Pixabay.)

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také