Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Vzájemná podpora, sdílení zkušeností a komfort při práci. O tom všem je coworking
vložila 7.6.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Vzájemná podpora, sdílení zkušeností a komfort při práci. O tom všem je coworking

Coworking neboli „spolu-práce“ nabízí možnost začínajícím podnikatelům i menším firmám pracovat téměř odkudkoliv. Jde o plně vybavené kancelářské prostory, které můžete sdílet po boku několika dalších lidí. Pokud zrovna rozjíždíte své podnikávání nebo pracujete jako OSVČ a práce z domova už vás nebaví, můžete vyzkoušet pracovat v některém z coworkingových center.

V České republice fungují od roku 2009

Vznik coworkingových center není ve světě žádnou novinkou. V podstatě navazuje na potřeby lidí, kteří dříve pracovali z domova, z kaváren nebo si draze platili kancelářské prostory. V Americe byla první sdílená kancelář otevřena v roce 2005.

K nám se tento fenomén dostal o čtyři roky později. V posledních letech coworkingová centra přibývají. Nachází se převážně ve velkých městech, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, ale také v menších, například v Kolíně a v Pardubicích.

Vhodné pracovní prostředí je základ úspěchu

Vhodné pracovní prostředí je pro kvalitní výkon doslova klíčové. Pokud pracujete sami, budete zpočátku volit spíše práci z domova. To však málokdo vydrží delší dobu. Přeci jen potřeba socializace a kontaktu s lidmi je důležitá. Ideální je tedy zvolit takzvanou zlatou střední cestu. Mít určité zázemí, kde se můžete scházet s obchodními partnery a spolupracovníky. Místo, které je plně vybavené a nabízí veškerý komfort. A práci z domova lze vykonávat jen v některé dny.   

Sdílené kanceláře vám nabídnou více než jen pracovní stůl

Jak to tedy v praxi funguje? Pronajmete si místo u stolu v místnosti, která je většinou řešena jako moderní „open space“. Ovšem některá coworkingová centra nabízí i možnost samostatných kanceláří pro větší soukromí. Tyto prostory jsou doplněny o klasickou zasedací místnost.

K dispozici máte kvalitní zázemí, které zahrnuje veškerou kancelářskou vybavenost (tiskárnu, kopírku, kuchyňku, relaxační zóny, toalety, koupelny a jiné).

Jaké jsou hlavní výhody?

Coworkingové centrum není žádné masové zařízení. Hlavním cílem je nabídnout lidem příjemné a klidné pracovní prostředí. Největším a nejznámějším je pražský Hub. Prostory si můžete pronajmout na několik hodin, dní nebo i na celý měsíc či rok. Záleží jen na vás. Čím více budete sdílené kanceláře využívat, tím bude cena výhodnější.

V coworkingu však nejde pouze o práci. Vytváří se zde komunita lidí, kteří chtějí růst a naučit se novým věcem. Mohou se účastnit různých akcí, meetingů, vzdělávacích kurzů, nechat si poradit od zkušenějších a čerpat nové znalosti.

Coworking ale není pro každého

Někomu více vyhovuje pracovat z domova a scházet se s klienty v kavárně. Problém může být i ve financích. Za pronajaté prostory musíte zaplatit. Což se drobným podnikatelům často prodraží. A samozřejmě také nutno zmínit čas, který ztratíte dojížděním.

Většina center nabízí možnost vyzkoušet služby zdarma, nebo za velmi nízkou cenu. A jak se říká, za zkoušku nic nedáte.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také