Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Všichni se učíme to stejné, stejným způsobem a dokonce i určeným tempem. Jaký je smysl vysokých škol?
vložila 11.11.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Všichni se učíme to stejné, stejným způsobem a dokonce i určeným tempem. Jaký je smysl vysokých škol?

Miluju vzdělání a miluju proces učení. A proto také píšu tento článek. Mám pocit, že jsou vysoké školy až příliš nadhodnocené a mladí lidé žijí v bublině. V bublině, která nedává šanci na vlastní názor, ale tlačí studenta do dalších studií. A pak do práce, která je ve výsledku ani nemusí bavit.

Učitelé i rodiče často říkají, že je titul potřeba. K získání práce a k dokázání, že za něco člověk stojí a že na to má. Já takový pocit nemám a chci tento názor vyvrátit. Chci ukázat nevýhody vysokých škol. Aby měl každý šanci udělat si obrázek podle sebe. A také chci ukázat, že vysoká škola není jediná cesta.

 První problém VŠ? Všichni se učíme to stejné

Na každém oboru je několik desítek až stovek studentů. A všichni se pravděpodoně učí ty stejné věci. Předpokládám tedy, že na konci studia mají všichni stejné dovednosti. V tom vidím obrovský problém. Desítky lidí se stejnými znalostmi, mnohdy i s podobným uvažováním pravděpodobně nevyřeší moc problémů. Navíc se studenti opravdu nemohou nijak odlišit, pokud se nevěnují vlastním aktivitám mimo školu.

 

Vlastní paleta dovedností je mnohem zajímavější

Pokud člověk nejde do školy, může si vytvořit vlastní paletu dovedností, kterou na vysoké nikdy nezíská. Alespoň ne v Česku. Můžete kombinovat různé obory, které by ostatní ani nenapadli.  Máte možnost  naučit se co chcete, kdy chcete a jakým způsobem chcete. Také vlastním tempem. Tím pádem si můžete vytvořit vlastní paletu dovedností a znalostí, kterou mít nikdo jiný nebude. A tak máte šanci nabídnout něco naprosto unikátního. Něco, co možná není potřeba teď, ale v budoucnu se vám hodit bude. Podle mě se školy snaží studenty vložit do systému, který již existuje. Zkrátka aby pasovali tam, kam mají. Máte daný obor a tam patříte. Pokud ale budete studovat sami, můžete se připravit na to, co ještě neexistuje. Nemusíte si vybírat z oborů, které jsou v nabídce.

Vysoké školy jsou proto, aby vás zařadili do systému, který již funguje.

Na budoucnost se musíte připravit sami.

Příklad:

Google Mapy vznikly kombinací dvou naprosto odlišných oborů. IT a geografie. Přesto je někdo dokázal propojit a  vytvořit něco užitečného. A stejně tak to může být i s vaším výběrem.

Bude titul překážkou? 

Škola už dávno není zárukou, že člověk danému oboru rozumí a je schopen odvést dobrou práci. Systémy jsou navíc zastaralé a to co se učí teď, se už vůbec nemusí používat v realitě. Proto také někteří zaměstnanci raději nabírají lidi bez titulu. Je lepší naučit nezkušeného něco nového než přeučovat zkušeného.

Hlavní je se nebát

Lidi jsou nejvíce ovládáni strachem. Je vyvíjen tlak a pod ním se mnoho lidí rozhodne raději studovat dále. I když k tomu třeba nemají žádný jiný důvod.

Chci jenom, abyste mysleli sami na sebe

Mám proces učení a vzdělání velmi ráda. Nemyslím si, že jsou všechny vysoké školy špatné. Vím jenom to, že nejsou pro všechny. A vyloženě chci, aby se tato informace rozšířila. Aby se každý mohl rozhodnout, zda-li mu to něco přinese, či ne.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také