Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Není hodnota cestování zbytečně přeceňovaná?
vložila 8.8.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Není hodnota cestování zbytečně přeceňovaná?

Nedávno jsem se vrátila ze stopovacího a backpackingovýho výletu z Kypru. Poprvé jsem tam pocítila jakousi absurditu a přefukovanou hodnotu cestování. Ještě než to úplně odmítnete, přečtěte si aspoň první odstavec.

V poslední době je cestování určitým trendem, to je nepochybný. Docela se bojím i toho, že někteří lidé cestují dopravdy jenom proto, že je to dneska super cool. Navíc si myslím, že se hodnota cestování médiama neuvěřitelně nafukuje. Co všechno nám v pressu slibují, že získáme? Když to tak občas čtu, vypadá to, že se mi za týdenní pobyt změní celej život včetně mý osobnosti a já vystoupím z letadla jako úplně jinej člověk. (just kidding)

Jaká je (údajně) hodnota cestování?

Co nám to teda dává? (mně dávalo). Nepochybně si prý rozšíříme obzory, uvidíme, to co jsme ještě neviděli, okusíme to, co jsme ještě neochutnali, poznáme nový lidi. (o tom níže). A hlavně! Poznáme sami sebe. (Podle mě se to dá i jinak) Myslím, že to všichni známe.

Před lety jsem si říkala:

Jo! To je přesně ono. Fakt to tak je. Viděla jsem něco novýho, ochutnala něco novýho a tak dále. Teď jsem o něco chytřejší, zralejší, světa znalejší.

Když jsem přijela na Kypr  a uviděla jejich stavby, přírodu a jiný památky, neřekla jsem wow. Ale sama sebe se zeptala. Co je na tom vlastně tak zajímavýho? Baráky máme i u nás, akorát trochu jiný, ale pořád jsou to domy. A fontánu máme taky. O co je to teda zajímavější než u nás? Mám z toho vůbec radost? (Myslím, že tyto myšlenky jsou způsobený  meditacema. Pak se totiž dostanete do fáze, kdy máte radost z čistýho bytí a nějaký stavby jsou vám jedno V tom smyslu, že barák je pro vás pořád barák a řeka je pořád řeka. Prostě už to není tak zajímavý.)

Podobně je na tom zřejmě autor knihy Umění ticha:

 

 

 

Přečtěte si nečekané vyznání známého novináře o tom, že klid může být jedinečným dobrodružstvím. Pico Iyer tráví život cestováním po celém světě – od Velikonočních ostrovů přes Etiopii, Kubu až po Kátmándú – a reportážemi ze svých cest. Ve své knížce se paradoxně věnuje radosti z

poklidu a ticha, číst dále

Poslední kusy můžete koupit za 279 Zde

 

Vzpomněla jsem si na svoji známou. Byly jsme v Rusku a já se fotila a obdivovala chrám Vasila Blaženého. Pro ni to byl jenom barák.  A po 5 letech je to tady i u mě. Prostě budova jako každá jiná.

Co ještě nedává smysl?

Tohle ale není jediná věc, co mně nedává smysl. Postupně se dívám i na eko stopu. A  říkám si, sakra! Všichni tady řešej plasty, ale co letecká doprava? Dyť to je stejnej balast, ne-li horší!

Masoturismus

Moje zkratka pro masový turismus. Je to něco, co mě od cestování odrazuje docela často. Nechci se prodírat davy. Myslím, že nikdo z nás. A bude to horší a horší. Ty tajný místečka stejně někdo objeví a už tajný prostě nebudou.

 

Je to o lidech. Všechno je o lidech.

V čem teda vidím hodnotu? V LIDECH. Cestovat chci hlavně kvůli lidem. Když jsem šla pěšky po Kypru, viděla jsem partu dědečků, kteří hráli karty. Místo sezení  u televize hráli karty!! WOW! Když jsem seděla na zastávce, seznámila jsem si se surfařem z Francie. Při stopování jsem zas poznala anglicko-kyperskou rodinu a v taxíku jsem si popovídala s Australanem, jehož snem je pracovat v Praze!

Spojení a propojení mezi lidma. To mě baví a v tom vidím hodnotu. Pozorně sledovat, jak se vzorce chování lidí jednotlivých zemí spojujou a rozpojujou. Jak je u nás něco nenormální a o tisíc kilometrů je to naprosto v pohodě.

Takže co teď?

A to jako nebudeš cestovat? (určitě se ptáte) Budu. Aspoň pro teď. Chci si ještě potvrdit, že můj pocit z cestování a objevování nových míst bude stejnej jako z Kypru. A cestování se asi nevzdám právě kvůli lidem. Přes Skype totiž neexistujou náhodný setkání. Nepopovídám si s taxikářem, ani se neusměju na kolemjdoucí na pláži.

Důležitý podle mě je, aby člověk cestoval, protože to má rád. Nemyslím si, že je to pro každýho a je zbytečný to dělat jenom kvůli tlaku okolí.

PS: Berte to jenom jako moje myšlenky a pocity. Můj pohled se může kdykoliv změnit.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také