Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Náš příběh aneb studentky střední školy začali podnikat
vložila 15.1.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Náš příběh aneb studentky střední školy začali podnikat

Neziskovku Dívčí spolek pod Smíchovskou střední průmyslovou školou, která podporuje dívky studující technické obory, jsem založila před dvěma roky. Velmi dlouho mi trvalo učinit rozhodnutí, zda se vůbec chci vzdát spousty volného času a budovat organizaci, která možná (pravděpodobně) ani nebude fungovat. Kolik síly jsem věnovala přípravou (přečetla jsem tucty knih na téma komunikace, personalistika, leadershiping a koučování), hodiny a hodiny jsem si představovala vizi, vymýšlela cíle, studovala legislativu... Propadla jsem tomu. Chtěla jsem vybudovat velkou (relativně velkou) organizaci a stát se skvělým leaderem svých lidí.

Se začátkem nového školního roku začali i moje aktivity a už tehdy se ke mně přidala skvělá kamarádka, spolehlivá kolegyně a nyní i místopředsedkyně Barbora Vajnerová. Ovšem nedařilo se. Tak dlouho pilovaná a vymazlená vize nefungovala, aktivity nebyly atraktivní, chyběl tomu nápad, bylo to na nic. Trvalo mi půl roku pochopit, že mrhám časem a energií. Nakonec jsem těsně před Vánoci dostala pořádně “přes hubu” - ze sto pozvaných dívek přišly totiž na vánoční akci pouze tři...

Ale nechtěla jsem to vzdát. Rozhodla jsem se změnit směr. Zaměřila jsem se na menší počet dívek, na méně akcí a začala jsem prezentovat na základních školách preventivní programy. A podařilo se. Dnes spojujeme dívky z téměř pěti středních technických škol v Praze a organizujeme pro ně exkurze do firem, sháníme pro ně volné lístky na konference a festivaly a příznivější ceny na technické workshopy a semináře. To vše s cílem motivovat je k dalšímu vzdělání a vývoji v technických oborech. V rámci vedlejší činnosti navštěvujeme základní školy s přednáškami kybernetické bezpečnosti, kyberšikany, genderové volby povolání a komunikace a etikety.

Teď, když se bavím s přáteli o tom, že nechápou, jak zvládám školu, práci a ještě vlastní organizaci, dojdeme vždycky k závěru, že s Dívčím spolkem už nemůžu nikdy seknout. Tolik energie a úsilí jsem do něj dala, a každý den dávám, že už to prostě nejde.

Faktem zůstává, že i přesto, že máme nejtěžší za sebou, neustále se potýkáme s dalšími problémy a něco se nám nedaří. Takže až jednou budete dole, nezoufejte, bude líp, a až budete jednou nahoře, nejásejte, bude hůř.

 

Diana Burdová,

předsedkyně Dívčího spolku – Smíchovská střední průmyslová škola

dianaburdova@divcispolek.cz

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také