Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Když práce z domu není volba a my se snažíme najít tu správnou cestu, jak ji zvládnout
vložila 30.11.0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Když práce z domu není volba a my se snažíme najít tu správnou cestu, jak ji zvládnout

Tipů, jak vyzrát na práci z domu čteme v poslední době mnoho. Některé z nich jsou užitečné, některé líbezné a idealistické. Co ale pomáhá? Rady z praxe. V článku vám jich několik přinášíme a třeba právě v nich najdete inspiraci, jak nad prací z domu vyzrát. 

Plány opravdu dodržujte 

Myslete dopředu. Na konci každého pracovního dne si vytvořte plán nebo seznam úkolů pro den následující. Vaše práce bude strukturovanější a jako bonus získáte vizuální důkaz vašich každodenních úspěchů. Do plánu zahrňte také fyzickou aktivitu a sebevzdělávání. Díky těmto aktivitám se odreagujete, a uděláte něco pro své zdraví a psychickou pohodu. „Pravidelný pohyb zlepší náladu, kvalitu spánku a uleví zádům z celého dne sezení za počítačem. Kurzy cvičení seženete online a v některých případech i zdarma. Zkuste čas využít efektivně a hodinu denně věnovat také zlepšování vašich dovedností, ať už jazykových nebo třeba manažerských,” radí Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek.

Uklidněte se rutinou

A ani během tohoto období nenechte drobné úklidové úkoly (např. roztřídění vaší doručené pošty) spadnout na vedlejší kolej. Pokud máte týdenní schůzku zaměstnanců nebo jinou pravidelnou schůzku, přesuňte ji okamžitě na konferenci nebo videohovor. Nastavte si připomenutí kalendáře na pravidelné úkoly, a držte si „pracovní režim”. „Možná vás napadá, že je zrovna vhodná chvíle vyžehlit prádlo, uklidit, nebo zavolat kamarádce. Pokud si ale takový systém nastavíte, pak se vaše soustředění a pozornost roztříští a s prací nebudete nikdy pořádně hotovi. Práce z domova je zároveň skvělá příležitost naslouchat tomu, v jakou dobu se vám pracuje nejlépe, a čas tak využít efektivněji. Případně pracovní bloky přizpůsobit potřebám vašich dětí,“ doporučuje Jitka Chizzola, ředitelka D.A.S. pojišťovny právní ochrany. Existuje důvod, proč zachovávat rutiny – jsou uklidňující, tak se jich držte.   

Koncentrujte se na řešení problémů

V tuto chvíli může být koncentrace obtížná, ale o to důležitější. Snažte se najít řešení problémů. Pokud je projekt náročný, rozdělte jej na části a nejdříve udělejte ty nejjednodušší. V případě potřeby ho odložte, pokud vám to deadline dovolí. Pomoci vám může také změna prostředí. „Firmy ocení především vaše výsledky. Tím nejdůležitějším pro ně totiž není, kolik za počítačem strávíte času, ale jak kvalitně odvádíte svoje povinnosti, uvedla Silvie Sáričková, HR manažerka společnosti Xerox. 

Upřednostňujte chat před e-mailem

Nástroje jako Microsoft Teams, G Suite a Slack jsou lepší variantou pro komunikaci než e-mail, zejména v tuto chvíli. Ten je ze své podstaty pomalý, naproti tomu aplikace Slack a jí podobné nabízí rychlé a snadné odeslání textových zpráv, tematické kanály a schopnost odesílat dokumenty tam a zpět. Je však dobré, si nastavit i hranice. Časem můžete získat pocit, že musíte být neustále k dispozici. Domluvte se proto se zaměstnavatelem v jakou dobu musíte být k dispozici. V nastavení si pak můžete pozastavit oznámení po stanovené hodině.

Objevte výhody videohovorů

Ať už jste zvyklí chodit do kanceláře nebo pravidelně pracujete z domova, budete se cítit lépe, když uvidíte své spolupracovníky tváří v tvář. Upřednostňujte videohovory před možností konferenčního hovoru. Nyní je více než kdy jindy důležité mít vizuální spojení s ostatními a uvidíte, že své kolegy po delší odluce rádi uvidíte. 

Rozdělte si pracovní den

Přestávky jsou skvělé pro oživení. Dokonce i v ten nejlepší den bude příliš dlouhé hledění na obrazovku a soustředění zpomalovat produktivitu. „Je běžné, že si v práci každý uděláme chvilku pauzu a zajdeme třeba s kolegy na kafe. I při práci z domu je občas nutné si dopřát pauzu, protáhnout se. Nikdo z nás není motorová myš a není to ani zdravé," doporučuje Sáričková. Zastavte se a užijte si oběd bez rozptýlení. Školy jsou zavřené, tak si na pár minut užijte své děti. Zavolejte oblíbenému kolegovi nebo kamarádovi a zjistěte, jak se mu daří. Uvidíte, že se vám k práci bude vracet lépe. 

Závěrem? 

Ať už pracujete z domu z jakéhokoliv důvodu, virtuální kontakt vám nikdy nenahradí ten osobní. Při určitých situací mu ale může dočasně sekundovat a věřte, že pravidelná on-line káva s kamarády může být skvělý lék na domácí depresi.  

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také