Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Když jsi tak chytrá, tak si pořiď svoje včely
vložila 8.7.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Když jsi tak chytrá, tak si pořiď svoje včely

Žena a včelařka? Před dvaceti lety téměř utopie. Dneska je nás ale víc a myslím si, že pro včely máme mnohem větší cit.

Okolo včel jsem se pohybovala od 95. roku, ale jakožto alergik na včelí bodnutí, jsem se omezila jen na teoretické informace. Následně i na výrobu svíček, stáčení medu, prodej včelích produktů. Postupem času mě zavál život různými směry a já na chvíli včelky pustila z hlavy. Nakonec můj manžel začal včelařit v domečku, který jsme spolu koupili na kraji světa (Úštěcko, CHKO České středohoří) a já, plná teoretických znalostí, mu neustále do všeho krafala.

"Když jsi tak chytrá, tak si pořiď svoje včely" zněla jedna naštvaná odpověď na mojí vítku ohledně krmení. A ta odstartovala vše, co se dělo dál. Svíčky ze včelího vosku jsem vyráběla stále, ale do včel? Tam jsem opravdu nikdy nechodila. Prošla jsem si pětiletou vakcinací proti včelímu jedu, ale už po dvou letech následovalo pořízení vlastních včel. A protože jsem měla a mám supr kamarádku Katku, tak jsme šly do podnikání se včelí farmou spolu. Já měla na starosti včely a výrobu, ona marketing, grafiku, papíry (ty mě nikdy nebavily) a další zařizování. Dokonce jsme spolu vyhrály i Rozjezdy roku v Ústeckém kraji. Naše výrobky jezdily do různých částí světa a my stále vymýšlely nové a nové produkty.

Ale jak to tak občas bývá, i my se rozešly. Káťa pečuje o svá krásná dítka a já zase o včeličky. Stále jsme velké kamarádky, jen už na sebe nemáme tolik času, jako před tím. Vždy, když se setkáme, tak se snažíme co nejrychleji vybalit na sebe informace z našich životů. Ona o své práci a dětech, já o farmě a dětech. Jen toho času je čím dál tím méně. 

Dneska mi už se včelami pomáhá jen můj manžel, protože je to práce těžká a ne všechny úkony bych zvládla sama. Momentálně se staráme o bezmála stovku včelstev. K tomu ale přibylo spoustu dalších aktivit. Třeba apiterapie, neboli léčba včelích produktů. Prošla jsem několika kurzy. Na svých známých, rodině a kamarádech jsem vyzkoušela, že to opravdu pomáhá a dneska jezdím přednášet po celé České republice. Samozřejmě že apiterapii i praktikuji. Kromě toho jsem začala dělat i exkurze pro Mateřské a Základní školy u nás na farmě a ukazuju dětem, jaký krásný je svět včel a že se jich opravdu bát nemusí. A společně s manželem jsme nastoupili na Střední odborné učiliště včelařské, abychom se zlepšili ve včelaření. No, je vám to někdy ale sranda. Třeba když jsou písemky. 

Musím říci, že mě práce okolo včel velice baví. Nejen samotné včelaření, ale i to, co je s tím vším spojené. Mám spoustu plánů, co ještě do budoucna vylepšit a vytvořit, takže každý den vstávám s novou nadějí, co se mi povede. Včely jsou životní optimistky a díky nim se optimistkou stávám i já. Aneb..."Co tě nezabije, to tě posílí". Samozřejmě bez chápající a pomáhající rodiny by to ani nešlo. A nemyslete si, i já mám občas DEN BLBEC. Někdy i pár takových dnů za sebou. Ale vždycky si vzpomenu na to, co už jsem dokázala, kam vlastně směřuju a kdo všechno mě podporuje a hned je mi zase lépe. 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také