Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jaroslav Krucký: Muž, který dává historickým parketám nový život
vložila 13.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jaroslav Krucký: Muž, který dává historickým parketám nový život

Jaroslav Krucký je zakladatelem mladé české značky Duradero, jež se zaměřuje na výrobu designových stolů a dalšího nábytku ze starých historických parket, které by jinak skončily na smetišti. Jejím hlavním poselstvím je dokázat, že i stylové a luxusní produkty mohou být šetrné k životnímu prostředí a že budoucnost je v upcyklaci. Zákazníci si tak kromě designového kousku nábytku domů odnášejí také kousek historie a zajímavé příběhy původních majitelů parket. Momentálně lze produkty značky Duradero výhodně pořídit na Hithitu.

Stojíte za značkou Duradero, jak dlouho už fungujete a co bylo hlavním impulsem pro její založení?

Web jsme spustili 17.listopadu 2020, ale předcházela tomu intenzivní práce od května 2020. Hlavním impulsem byla vedle pandemie koronaviru, jež mi uvolnila ruce v práci eventového managera, kniha mého kamaráda Tomáše Gavlase: Karlaz – Cesta člověka, která mi dodala další trošku odvahy udělat změnu. 

Jaké je její hlavní poslání Duradera?

Chceme si získat a zasloužit důvěru našich zákazníků a vybudovat ohleduplný lovebrand. Dokázat, že i stylové a luxusní produkty mohou být recyklované (upcyklované). Ukázat, že tento princip nese nespočet výhod – nejen ohleduplnost k životnímu prostředí, ale také příběhy a historii, která by byla jinak pomalu zapomenuta.

Snažíte se i v soukromí chovat udržitelně? Jaké zásady dodržujete? 

Ano, samozřejmě třídím odpad a snažím se předcházet jeho tvorbě. Obecně myslím, že nejsem příliš spotřební, nechci kupovat věci zbytečně. Nekupuji levné, nekvalitní výrobky, které budou sloužit zlomek času těch kvalitních. Reflektuji kolik jím masa a snažím se to omezovat. Ale šlo by se samozřejmě chovat i lépe, můj velký hřích je používání auta a cestování.

Myslíte, že v recyklaci je budoucnost?

Rozhodně. Recyklace či upcyklace je každopádně jedna z cest, jak ulevit přírodě. Myslím, že tady máme ještě velké mezery. Jednak v tom zbavit se věčného prahnutí po nových věcech a materialismu obecně a pak i v propojení toho systému – co jeden vyhazuje může být užitečné pro druhého. 

Co přesně je vaším úkolem v rámci značky Duradero? 

Prakticky všechno kromě fyzické výroby. Přináším nápady, navrhuji produkty, starám se o značku, web, marketing, prodej, zákaznickou podporu. Takto v začátcích si ještě můžu dovolit být Ferda Mravenec. 

Takže truhlářské práce má na starosti někdo jiný?

Přesně tak, je jím téměř dvoumetrový Honza Stára z Truhlářství Stára. Přemýšlivý, vstřícný a pracovitý truhlář, který má v sobě zapálení pro věc a vybudoval svou dílnu úplně od nuly. 

Jak vás napadlo vyrábět stoly ze starých parket a kde je sháníte?

Táhlo mě to k truhlařině, ale chyběla mi tu „vyšší pointa“ a odlišení. Chvíli mi ležel v hlavě nápad vyrábět z konkrétního dřeva tak, aby zákazník věděl, kde přesně ten daný strom rostl a kdo ho kdy pokácel. Aby měl doma nábytek, u kterého ví odkud pochází. Tento nápad ale postrádal tu ohleduplnost. Pak přišla idea parket, hrozně se mi líbily ty emoce za tím schované. Když se řeknou parkety, představím si to vrzání. Ten fakt, že víte, kdo jde a kde je jen podle zvuku vrzání. Mám to spojené s babičkou v bytě v Bubenči, kde jsem vyrostl. Tato myšlenka se mě držela dva roky, což už je dost dlouho na to jí dát šanci. Parkety sháníme v historických budovách po celé republice, většinou oslovujeme prodejce přes různé online bazary.

Které z doposud získaných parket vy sám vnímáte jako nejcennější?

Asi kazetové parkety z Roudnice nad Labem. Stáří zde nevíme přesně, ale bude to kolem roku 1850, našli jsme v nich dokonce ručně kované hřebíky. Zároveň nesou bohatý příběh židovské koželužny rodiny Espteinových. Kurt Epstein reprezentoval Československo na OH ve vodním pólu a přežil dva koncentrační tábory. Nyní jsme ve spojení s jeho dcerou, známou americkou spisovatelkou Helen Epstein, která píše knihy na téma holokaustu.

Jaká další esa máte momentálně v rukávu?

Na skladě teď máme parkety z bývalého Reálného gymnázia v Ječné, nyní SPŠE na Praze 2. Jsme ve fázi dohledávání příběhu – zjišťujeme kdo slavný tuto budovu navštěvoval. Těším se, co vše dohledáme.

Jestli jsem to správně pochopila, stoly vyrábíte převážně na zakázku. Jak mají postupovat zájemci o vaše produkty?

Ano, přesně tak. Nechceme tím úžasným materiálem plýtvat na univerzální velikosti, když můžeme zákazníkovi vyrobit stůl přímo na míru. Nejsme sériovka.  Zákazník si vybere, jaká designová řada se mu líbí, jaké parkety by chtěl na svém stole mít a nadefinuje si rozměry. Následně doladíme případné detaily a my vyrobíme stůl přesně dle jeho představ.

Vedle stolů vyrábíte i další designové věci, co vše je v nabídce?

Například hodiny různých velikostí. Obecně se vyhýbáme levným komponentům z Asie a plastům, proto používáme strojky německé výroby a kovové ručičky. U našich hodin je krásná ta pointa – fyzické spojení kusu historie a hodinového strojku, který mu počítá čas. Dále stojí určitě za zmínku lavice, které nejenže pasují ke stolům, ale mohou být použity také jako solitéry, které se doaranžují třeba květinami nebo polštářem. Samotného mě při focení překvapilo, jak dobře to vypadá.

Vaše produkty jsou momentálně k zakoupení také na Hithitu. Co je k dostání tam a v čem je to výhodnější či jedinečné?

Zákazníci tu mohou koupit náš veškerý sortiment za zaváděcí ceny. Ať už se jedná o hotové stoly či zakázkovou výrobu. Navíc je zde možnost pořídit výhodný voucher pro výrobu stolu na zakázku v budoucnu. Dále jedinečně nabízíme například kvalitní kožené opasky vyrobené v tradičním brašnářství v Praze v Bubenči, kde jsou všechny použité komponenty ryze české. 

Na co peníze vybíráte?

Dosud jsme dokázali pokrýt veškeré náklady z vlastních zdrojů, ale než se přehoupneme do ustáleného prodeje, chvíli to potrvá. Primárně tak o sobě potřebujeme dát vědět. Peníze také použijeme na vývoj nových prototypů a spolupráci s designéry. Plánujeme také účast na pražském Designbloku 2021.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Rozhodně fáze vývoje, kdy jsme zavření v dílně třeba 14 h denně a pořád „můžeme“. Energii nám totiž dává to nadšení a chuť vidět hotový produkt. Zvědavost, zda bude vypadat tak dobře, jako jsem si ho představoval. 

Chystáte pro zákazníky nějaké novinky?

Plánů je opravdu hodně, chceme připravit nové barevné kombinace, sehnat nové materiály ze sokoloven, tělocvičen nebo univerzit. Chceme navázat práci s designéry a být vidět v showroomech s designovým nábytkem. Plánujeme vyrábět kulaté stoly, což se může vypadat snadněji, než tomu ve skutečnosti je. Věřím, že všechny naše plány a nápady zrealizujeme. Jen je otázka za jak dlouho to bude, vše záleží na tom, jak se bude dařit prodejům.

............

  • Foto25 - řada MINIMA - jednoduchá, funkční kombinace dřeva a kovu. V tomto případě s parketami z roku 1907, které byly položené v bývalém hotelu Praha v Lounech. Ty zažily kromě hotelových hostů spoustu střípků z naší historie - jednotky SS tu měly důstojnický klub, pak tu sídlili komunisté, následně pionýr. https://www.duradero.cz/louny1907, foto: Renáta Muchová
  • Foto29 - 3 lavice, 3 designové řady - shora je to CAMPO, STELLA a MINIMA. Jsou zde krásně vidět rozdíly ve zpracování. Lavice fungují perfektně k jídelním stolům i jako solitéry, foto: Renáta Muchová
  • Foto31 - detail na materiál Louny1907: https://www.duradero.cz/louny1907, foto: Renáta Muchová
  • Foto50 - detail na malý stolek z řady VASO – tzv. luxusnější nádech, parkety jsou uchované pod sklem, jako v expedici v muzeu. V tomto případě jde o materiál Roudnice1850, tzn cca 170 let staré parkety ze židovské koželužny v Roudnici nad Labem. https://www.duradero.cz/roudnice1850, foto: Renáta Muchová
  • Foto94 - řada MINIMA ve velkém formátu s lavicí - materiál Louny1907, foto: Renáta Muchová
  • Foto113 - hodiny s parketami Vyšehrad1905 z činžovního domu pod Vyšehradem naproti Albertovu https://www.duradero.cz/vysehrad1905, foto: Renáta Muchová
  • 7129 - Parkety Hanspaulka1924 a fotka pana Laufbergera, foto: Jaroslav Krucký
  • 8115 - Proces čištění parket - Vyšehrad1905, foto: Jaroslav Krucký
  • Jaroslav Krucký + Honza Stára – zakladatelé, foto: David Váňa
  • Jaroslav Krucký, foto: Renáta Muchová
Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také