Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Proč je důležité střídat pracovní prostředí?
vložila 30.11.0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Proč je důležité střídat pracovní prostředí?

Svět se mění, přibývá digitálních nomádů, freelancerů a svobodných firem. Základem je spokojenost, jak v osobním tak i v pracovním životě. Co je důležité pro fungující flexibilní způsob přístupu k podnikání a jak se z toho všeho “nezbláznit”? Doporučení a zkušenosti sdílejí nomádi, remote specialisté, zástupci co-workingové scény a psycholog zaměřený na kariérní poradenství, poradenství v oblasti produktivity a nadání u dospělých.

Pracovat z domova se zdá jako sen, sen o pohodlí a klidu. Má však i své záporné stránky, pakliže to přeženeme. Je to jako s jídlem. Každá situace a každá chvíle vyžaduje jinou stravu. Je potřeba správně vyvážit naše potřeby. Což potvrzují výsledky dotazníku, který byl vyplněn Facebookovou skupinou #holkyzmarketingu, která čítá bezmála 11.400 členek. Z odpovědí vyšlo, že více než polovina dotazovaných ráda pracuje v kolektivu. Nicméně celá čtvrtina upřednostňuje práci o samotě, neboť při soustředění potřebují klid; kolektiv vyhledávají jen pro dílčí úkoly/ popovídání si o problému, pro brainstorming, networking atd. Důležitým faktem zůstává, že více než polovina dotazovaných pracuje doma a nezanedbatelné množství pracovní prostředí střídá - domov, cesty, kavárny, pronajaté kanceláře a co-working centra. Každé prostředí přináší svoje plusy a mínusy, je vždy potřeba nalézt tu správnou rovnováhu. Psycholog Dalibor Špok dodává: “Ideální jsou tzv. activity-based workspaces, kde přímo zaměstnavatel poskytuje rozmanitost pracovních prostor, ze kterých si můžeme vybrat dle nálady a typu práce.” 

Někomu bude více vyhovovat živé prostředí, někdo jiný vyhledává striktně nerušivé prostředí kanceláře, neb právě za tím účelem byla vybudována. Někdo potřebuje péči, otevřenější prostor a možnost socializace co-workingového centra. Tomáš Zdražil, majitel investree.cz, je příkladem, že domov a kancelář nejde zcela dohromady: “Doma sice mám klid a dokážu se soustředit, ale kdo by chtěl spát v kanclu. Takže pokud někdo podniká online, tak by měl zvážit prostředí a řešit zdraví na pracovišti. Myslím podložku, myš, externí klávesnici. Já nejraději pracuji z coworkingů, zatím jsem jich zkusil po světě kolem 20. Jsem tam nejvíc efektivní, odděluji tak práci a ještě jsem v zajímavém kolektivu. Navíc průměrné členství jsou kolem tří tisíc na měsíc, což je sranda. Top za mě byla Selina v Kolumbii, Dojo na Bali, Kohub v Thajsku a Vault 42 v Olomouci.” Přidává se i Michal Smejkal, spoluzakladatel světúspěšných.cz “Co-work mám velice rád, samozřejmě je důležité správně zvolit, podle potřeb a možností každého. Mě osobně baví ten servis, klidné a příjemné, potkávání se s podobně smýšlejícími lidmi, ten život v daném místě a člověk má vše zajištěné, především když se o dané místo starají fajn manažeři tak, aby se tam lidi cítili v ideálním prostředí.“

Práce v kolektivu v nás navíc podporuje potřebu se vzdělávat a socializovat. Poskytuje nám možnosti rozvoje a samozřejmě podporuje kreativitu. “U nás vytváříme hodně svobodné prostředí, musí to pro vás být místem, kam když zavítáte - chcete pracovat. Proto máme i různé druhy členství i pro digitální nomády, kteří by využili každodenní pracovní místo. Při práci se musíte cítit bezpečně a nerušeně. Ovšem to pro každého skýtá jiné možnosti. Vyberte si jestli potřebujete mít vlastní stůl, nebo jeden sdílený, vysoký barový stolek a nebo jestli budete pracovat na gauči či v houpací síti. Naši členové mají plně vybavenou kuchyň a v lednici vychlazený gin a několik druhů toniků - přeci jen některé dny se drink může hodit,” říká Lucie Kalusek, Hero Happiness Manager co-workingového centra IN-SPIRO.

Pavlína Louženská, zakladatelka #holkyzmarketingu potvrzuje teorii, že pro tvůrčí aktivity, je potřeba mít nestranné přátelské prostředí: #HolkyzMarketingu za těch pár let vyrostly na skoro dvanáct tisíc členek, což znamená spoustu věcí. Že už jsme všude, ale i že už se všechny neznáme osobně. Což je škoda. Protože, když se lidé znají, dokáží si pomoci, propojit se, poradit si. A o tom by komunity měly být. Aby mohla komunita vzkvétat musí mít variabilní platformu pro diskusi. A coworkingy takovou nabízí. Ideální místo pro malý workshop, i větší konferenci. Nebo místo, kde se zašít a vymyslet startupového jednorožce. Rozjíždíme teď pro #HolkyzMarketingu projekt regionálních ambasadorek a mou první prosbou bylo, aby si holky našly u sebe ve městě coworking. Ať je to Vault42 v Olomouci nebo HubHub v Bratislavě, je zásadní mít neutrální půdu, která nabízí zázemí pro setkávání.”

Denisa Juna, CEO agentury PYXIS, je zastánkyní kavárenského prostředí: “Jako freelancer pracuji od začátku svého produktivního věku. Vyzkoušela jsem práci v kanclu na lodi, z domova, z velkého korporátu open spacu, ale i místnosti připomínající kadibudku, kaváren, co-work center, z přírody, dopravních prostředků a podobně. Osobně mi nejvíce přirostla k srdci práce z kaváren. Londýn mě před třemi lety naučil 'zavřít' uši nebo si nasadit sluchátka a nemám absolutní problém se hluboce soustředit v hluku a rušivých elementech, navíc miluju kávu, takže proč nespojit příjemné s užitečným. Zkusila jsem i co-work centra, která mi přijdou super, ale nikdy jsem se tam neohřála. V UK jsem navštěvovala WeWork centrum na Spitalfields nebo TYUK na Covent Garden. Za prvé, v Londýně co-work centra něco stojí a náklady se hromadí, takže si pak rozmyslíte, kam zavítáte (a ne že by to kafe nelezlo do kapsy), za druhé většinou chtějí nějaké členství, což pro mě nebylo, mám ráda různorodost a jednoduše nemohu pracovat každý den na jednom místě. Teď ve Švýcarsku nejčastěji pracuji z domova a střídám to s kavárnami, co-work jsem tu ještě nezkusila, ale mám to v plánu.”

Každé prostředí poskytuje jiné výhody a nevýhody, neexistuje pouze jedna správná volba. Měli bychom mít vždy na paměti, jakou činnost na daném místě budeme vykonávat a o jaký projekt se jedná. Je docela možné, že pro různé typy aktivit budeme volit naprosto odlišná místa. “Nejedná se tedy od dva protipóly práce z domova kontra z kanceláře, pro někoho to bude třeba pro některé aktivity v hlubokém lese, ve vlaku, v izolovaném sklepním prostoru, kde má naprostý klid, nebo třeba během sekání trávy,” dodává Dalibor Špok .

Dále také vysvětluje: “Každý extrém znamená, že se nám bude obtížně zvykat na jeho opak. To je důvod, proč pracujeme společně - máme společnou motivaci, vidíme vzájemně, jak pracují kolegové, komunikujeme spolu, ale také udržujeme své sociální a další dovednosti na určité úrovni. Pokud jsme dlouho sami, mnohé tyto schopnosti a dovednosti (motivace, komunikace, odolnost vůči stresu, chuť k sociálnímu kontaktu) budou klesat. Musíme si je představovat jako dynamické veličiny, jejichž hladina se v souvislosti s ostatními podmínkami neustále mění. Podobně jako hlad - ten taky není konstantní a když jsme delší dobu bez jídla, zvětšuje se. Přesně stejným způsobem může už po relativně krátké době v přílišné sociální izolaci klesat motivace, stoupat úzkost, klesat chuť k sociálnímu kontaktu a podobně. Proto umění svobody, kterou nám současná doba přináší, není v tom, najít si co nejpohodlnější cestu (což je bohužel u mnohých důvod, proč chtějí pracovat doma), ale najít si takovou cestu, která povede jak k užitečné produktivitě, tak k dobrému psychickému stavu, který podpoří naše pracovní úsilí (což je při určitém pohledu jedno a totéž). Že taková varianta vždy bude zahrnovat také to, co není příliš pohodlné (například právě část pracovní doby, strávené v kanceláři nebo s lidmi, kterým bychom se raději vyhnuli), asi není třeba dodávat.”

Lucie dodává: “Není nic neobvyklého, že  k nám přijdou lidé kteří jsou zvyklí pracovat doma a jednoduše už jim z toho začíná přeskakovat a potřebují do společnosti. Mám zkušenost, že pokud člověk pracuje dlouho doma sám, začíná pak sílit jeho potřeba sociálního kontaktu. Ne každý se doma či v kavárně umí donutit se v klidu soustředit a nenechat se rozptylovat. Coworking je místem, který splní potřebu klidného místa na práci a přesto můžete okolo sebe mít volnonožce. Můžete během dne prohodit pár slov a poznat se navzájem,i návyk přijít do coworkingu a skutečně pracovat! To podpoří vaši produktivitu.”

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také