Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Cestovní ruch se vrací do normálu, Invia otevírá nové pobočky
vložila 2.6.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Cestovní ruch se vrací do normálu, Invia otevírá nové pobočky

Aktuální rychle rostoucí čísla prodaných zájezdů potvrzují, že Češi si v létě hodlají vynahradit covidový rok, a cestovní ruch se díky tomu po řadě slabších měsíců vrací do normálu. Cestovní agentura Invia hlásí dvacetiprocentní nárůst objednávek každý týden, denně jich řeší stovky, hledá nové lidi a otevírá nové pobočky.

„Měsíce přísných opatření a lockdownu nebyly pro cestovní ruch příjemné, i my jsme logicky přišli o několik poboček. Začali jsme se však ještě více soustředit na náš web, kde zákazníci oceňují, že si mohou snadno a rychle koupit zájezd v kteroukoli denní dobu,“ popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. „Teď před začátkem hlavní sezóny se však vše vrací k předcovidovému fungování. Každý týden evidujeme nárůst objednávek o 20 %. V úterý 1. června jsme také otevřeli tři nové pobočky ve Zlíně, Hranicích a Novém Jičíně, brzy přibyde ještě v Jablonci nad Nisou, a další města, s nimiž intenzivně jednáme. Jen tento týden evidujeme 10 nových potenciálních zájemců,“ doplňuje Řezníčková.

Aktuálně má Invia 80 aktivních poboček. Se zvýšeným zájmem Čechů o cestování se soustředí také na posílení svého brněnského call centra, kam hledá nové zaměstnance, protože stávající prodejci jsou plně vytížení, každý den řeší stovky objednávek. Lidi cestovní agentura v tuto chvíli nabírá i do dalších sfér, jako je p produktové oddělení, vývoj webu nebo marketing.

O tom, že se vše vrací do normálu, svědčí i destinace, kteří si Češi pro svoji letní dovolenou nejčastěji vybírají. Stejně jako před covidem vítězí Řecko, kam se vydává 27 % turistů. Druhý je Egypt, kam míří 18 % zákazníků. Ovšem řada z nich, konkrétně 10 % stráví svoji dovolenou v Česku. Nicméně i tu si objednávají přes agenturu. Čtvrtým místem pokračuje Bulharsko (9 %), páté je aktuálně Turecko (7 %), které se však turistům právě otevírá, a tak se čeká ještě zvýšený zájem. V první desítce jak ještě Chorvatsko, Tunisko, Kanárské ostrovy, Itálie a uzavírá ji Španělsko.

Češi více utrácí

„Nejvíce za zájezd průměrně utratí turisté mířící na Kanáry, a sice 21 000 Kč. Nejméně pak zaplatí za dovolenou v Česku, tedy 4700 Kč. Za nejoblíbenější Řecko klienti nejčastěji dávají 16 900 Kč. Mírně nám roste cena průměrné dovolené a není to tím, že by se zdražilo a lidé levnější dovolenou nesehnali. Češi chtějí lepší hotely a kvalitnější služby. Obvykle berou osmidenní letecký zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive službami. Nejvíce Čechů odlétá na dovolenou v sobotu 3. července,“ doplňuje Řezníčková.

Za oživením cestovního ruchu je samozřejmě nejen touha Čechů konečně po dlouhé době vycestovat, ale také fakt, že je to bezpečnější i jednodušší. Situaci ještě usnadní zavedení covid pasů, které zpřehlední cestování s očkováním nebo jen protilátkami po prodělané nemoci.

Očkování mění situaci

Roste také počet zemí, které už před oficiálním zavedením covid pasů uznávají očkování. Za 14 dnů po něm můžete do Německa či Polska, do Rakouska je možné dokonce vycestovat už 22 dní po první dávce, 22 dní po jednorázové vakcíně, případně okamžitě po podání druhé dávky. Například do Slovinska je možné vyrazit už sedm dní po druhé dávce vakcín Pfizer/BioNTech, ostatní mají lhůtu 14 dní, u AstraZeneca je to 21 dní. Různé lhůty po očkování vyžaduje také Slovensko, většinou je to ale 14 dní od druhé dávky, ale s AstraZeneca stačí 28 dní od první dávky. Jednodušší je to v Chorvatsku, kam můžete bez testů už 14 dní po první dávce. 

Očkování už usnadňuje také návrat domů - pokud od první dávky očkování uplynulo alespoň 22 dní (ale ne více než tři měsíce), stačí po příjezdu z Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska nebo Slovinska jen vyplnit příjezdový formulář. Před každou cestou je nicméně lepší vždy zkontrolovat web Ministerstva zahraničních věcí ČR, který je vždy aktuální a přehledně popisuje veškerá pravidla i jejich výjimky.

PCR testy zdarma

Velmi příjemnou zprávou pro cestovní ruch je možnost podstoupit PCR test zdarma. „Léto si tak mohou užít i ti, pro které byly PCR testy už velkým zásahem do rozpočtu. U čtyřčlenné rodiny je to opravdu viditelné finanční ulehčení,“ říká Andrea Řezníčková. „Pozitivní informací je určitě také zrychlení očkování. Cítíme ve všech směrech, že se situace lepší. Lidé už se naučili žít s opatřeními a vesměs vědí, co mají dělat a na koho se obrátit,“ uzavírá mluvčí cestovní agentury Invia. Další fáze návratu cestovního ruchu do normálu pak přijde s otevíráním exotických destinací, na řadě je Thajsko a Bali.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také