O ženách, které dělají to, co milují
Míra vzkazů s omluvou klesá, říká s úsměvem Natallia, která rozjela květinový byznys online
vložila 22.11.2017
12.12.2017
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
EUR 25,450 25,650
USD 21,600 21,800
Chci
vyměnit
EUR

Míra vzkazů s omluvou klesá, říká s úsměvem Natallia, která rozjela květinový byznys online

Je mladá, šťastně vdaná a ve svých 22 letech si po studiu vysoké školy založila úspěšný start-up. Její květiny jsou originální a mají nádech neokázalosti a luxusu a nejlepší na nich je, že si je můžete objednat přes internet a do 90 minut je máte na stole. Tedy pokud vás zrovna nenapadlo udělat radost někomu jinému.

Proč jste založila zrovna e-shop s vázanými květinami? 

V Bělorusku, odkud pocházím, je darování květin mnohem běžnější, než je tomu tady v Česku. Lidé tam květiny milují, jsou zvyklí jimi obdarovávat i při menších příležitostech, nebo úplně bez důvodu. Třeba i květinové trhy mají úplně jiný rozměr, jsou ohromné. Po hlubším průzkumu jsem zjistila, že na českém trhu chybí kvalitní služba pro rozvoz květin a že lidé neměli s žádnou již existující značkou přirozenou asociaci. Je tady i velká výzva, a zároveň i potenciál, naučit naše zákazníky darovat květiny jen tak. Z business pohledu je květinový trh mimořádně zajímavý. Roste nyní dvouciferným číslem.

Objednávají častěji muži, Češi, nebo máte spíše zahraniční klienty žijící v Praze? A co takové firmy?

Zatím jsme se s naší komunikací soustředili primárně na české klienty. Několik zahraničních klientů jsme si ale během našeho fungovaní již získali. Zahraniční klienti objednávají především telefonicky - mají rádi osobní kontakt. Právě teď usilovně pracujeme i na B2B kontaktech.

Využívají Vaše služby také ženy?

Určitě ano a bylo to pro nás zpočátku překvapením. V tuto chvíli je asi 40 % objednávek od žen. Myslím si, že je to skvělá zpráva. Umíme totiž obdarovat naše blízké ženy, ale občas i samy sebe. Květiny doručujeme kamarádkám, kolegyním, sestrám, maminkám, ale někdy i samotným klientkám. Jen tak - pro radost na stůl.

V Bělorusku jsem jsem se s tímto nikdy nesetkala a potěšilo mě to.

Je v Čechách květina stále především „omluvenka“, nebo se setkáváte i se vzkazy bez pocitu viny?

Musím naše klienty na dálku pochválit, protože míra vzkazů s omluvou nám každý měsíc klesá. Častěji se nám naopak začínají objevovat důvody pozitivní a nebo “jen tak” pro hezčí den. Takové objednávky nám dělají radost snad největší.

Myslíte si, že ten moment překvapení, kdy květiny sice nedostanete osobně, ale například do kanceláře je právě ta přidaná hodnota celé Vaší služby?

Rozhodně ano. Je to cesta k tomu, jak ženu překvapit a okamžitě udělat její běžný den speciální. Já sama tato překvapení miluji a je to nádherný pocit vědět, že ten druhý na mě myslí, i když je třeba právě daleko.

Ve Vaší nabídce nenajdeme jen klasické kytice, ale i velmi pěkné tzv. květinové boxy. Co Vás inspirovalo k tomuto netradičnímu balení?

Květiny jsou krásné samy o sobě a mnohdy by je stačilo prostě jen svázat dohromady. Nechceme ale, aby naše nabídka byla nuda, aby zákazníci neměli příležitost najít pokaždé něco nového a neokoukaného. Navíc dokonalost nezná hranic.

Krabice neslouží jen pro převoz, ale květina v nich zůstává i po doručení. Obdarovaná si tak nemusí dělat žádné starosti s hledáním vhodné vázy. Od prvního okamžiku květina u ní doma, nebo třeba v kanceláři, vypadá dokonale.

Rozvoz prozatím funguje v Praze, plánujete rozšíření?

Před našim týmem je kus práce a bude nás stát ještě hodně energie změnit vnímání lidí v Praze. Chceme na to jít postupně, prohlubovat vztah a budovat důvěru s našimi již získanými klienty. Proto expanze mimo Prahu není momentálně prioritou číslo jedna.

Jak se cítíte jako podnikatelka Natálko – co Vám zkušenost s vlastním businessem přináší?

Se vznikem GIVELO se můj život úplně proměnil. Hodně se učím a učím se každý den. Jak si lépe zorganizovat čas, jak se starat o naše zákazníky, ale i o náš tým, jak najít ten správný balanc mezi pracovním a osobním životem. Myslím, že jsem disciplinovanější a mnohdy čím více toho mám, tím více toho stíhám. Člověk nemá čas prokrastinovat. 

Navíc mě už netrápí pocit, že bych zahálela, nebo že by mi kariérní život utíkal mezi prsty. Cítím, že jsem se opravdu našla a posouvám se vpřed. Díky podnikání mám také větší pochopení pro práci manžela - umím si teď mnohem jasněji představit, kolik energie ho stojí jeho práce. Navíc je skvělé sdílet naše zkušenosti a vzájemně si být oporou.

Je něco co Vám podnikání naopak bere?

Často je po pracovním dni náročné přepunutí se na domácí režim. Stává se mi tak občas, že jednám doma mnohem více racionálně a méně citlivě, než byl manžel dříve zvyklý. Ale stačí půl hodiny společného odpočinku a je nám oběma fajn. Domov je skvělá věc.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také